Üç güzel adam anıldı

Üç güzel adam anıldı

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD), Konya'nın fikir ve dava adamları Seyit Merhmet Buğa, Mehmet Sözer ve Muzaffer Özen'i andı

Dernek Konferans Salonundaki programın açılış konuşmasını yapan Başkan Hasan Oğuz vefanın insan hayatındaki önemine vurgu yaparak "Merhum Seyit Mehmet Buğa, Mehmet Sözer ve Muzaffer Özen ilkeli, inançlı, azimli birer dava adamı olarak arkalarında iz bıraktılar. Kendilerini rahmetle, mimnnetle anıyoruz" dedi. Özel Elmas Kur'an Kursu öğrencilerinin ilahileriyle devam eden programda daha sonra Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Erbil, birlikte çalıştığı Buğa, Sözer ve Özen'i anlattı.

ERDEMLİ VE ÖRNEK DAVA ADAMLARI

Buğa'nın MTTB ve Akıncılar hareketinin daima ön saflarında oduğunu kaydeden Erbil, "Buğa gençliğin abisiydi, fikirleriyle çalışmalarıyla, özellikle teşkilatçılığıyla yeri doldurulamayan bir insandı. Konya'da bu yöndeki siyasetin önderliğini yapmış, problemleri korkusuzca çözmeye çalışan örnek, erdemli, ideal dava adamıydı" dedi. Buğa'nın herkesle rahat diyalog kurabilen özelliğinde de bahseden Erbil, "Herkesten saygı-sevgi gören, Konya'daki İslami oluşumların hemen hemen hepsine maddi ve manevi katkılar veren, ufku geniş bir insandı" şeklinde konuştu.

Mehmet Sözer'in de Akıncılar hareketinin en önemli portrelernden olduğunu anlatan Erbil, "Samimi, yüürekli, korkusuz, gelişime açık bir insandı. Birçok sıkıntılar çeken davamıydı. Maddi ve manevi çok büyük katkılar yaptı. 24 saatini, hayatını davasına adamıştı" dedi.

Muzaffer Özen ile de aynı çizgide bulunduklarına işaret eden Erbil, "Yüksek Okulu Konya'da okudu. Aynı inancı paylaştığımız, aynı yolda yürüdüğümüz, teşkilatlarımızın sempatik, güler yüzlü, insani ilişkileri ço iyi olan bir ismiydi. Allah hepsinden razı olsun" diyerek sözlerini tamamladı.

27751860_1589932747727673_2690732479895386413_n.jpg

DOSTLARININ DİLİNDEN DAVA ADAMLARI

Daha sonra kürsüye gelen MTTB ve Akıcılar teşkşlatlarının önde gelen ismi, emekli öğretmen hocaların hocası Nevzat Arabacı hatıralarından paylaşımlarda bulundu. Buğa'nın fedakar, cdfakar ve vefakar bir insan oduğunu örnekleriyle anlatan Arabacı "Üç kardeşimiz de İslam davası yolunda ömrlerini harcadı. Davadan gerid durmadılar. Baskılardan, eziyetlerden yılıp kenara köşeye çekilmediler" dedi. MTTB döneminin önemli isimlerinden Dr. Hüsnü Çeşmeci'de 1980 öncesi şartlaarı örneklediği konuşmasında "Buğa engin ufka sahip bir insandı. Yaşadığı şehrin beyin haritasını çıkaracak kadar yüksek görüşlüydü" dedi. Konuşmaların ardından, merhum Mehmet Sözer'in damadı Mustafa Doğan Kur'an-ı Kerim tilavetinde bulundu ve Merkez Akıncılar Teşklat Başkanı, emekli Müftü, Selçuk Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Poçanoğlu hatim duası yaptı. Program helva ikramıyla sona erdi.

ALİ İBİLEME merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum