TYB’den sanat müziği konseri

TYB’den sanat müziği konseri

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi Devlet Sanatçısı Nebahat Konu’nun katıldığı Türk Sanat Müziği konseri düzenledi. Seslendirdiği eserlerle büyük alkış alan Konu’ya izleyenler de zaman zaman eşlik etti.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi Devlet Sanatçısı Nebahat Konu’nun katıldığı Türk Sanat Müziği konseri düzenledi. Seslendirdiği eserlerle büyük alkış alan Konu’ya izleyenler de zaman zaman eşlik etti.

TYB Konya Şubesi her hafta sonu düzenlediği kültürel etkinliklere bir yenisi daha ekledi. Mevlânâ Kültür Merkezi Sultan Veled Salonunda icra edilen “Menekşelendi Sular” adlı Türk Sanat Müziği Konserinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçısı Nebahat Konu birbirinden güzel şarkılar seslendirdi.

EDEBİYAT VE MÜZİK BİRBİRİNİ BESLER

Programın düzenleyicisi Melahat Ürkmez, açılış konuşmasında tarih boyunca edebiyat ve müziğin birbirini beslediğine dikkat çekerek “Müzik ve edebiyat birbirinden sürekli etkilenmiş, zenginleştirmiş, her zaman iç içe ve birbirinin tamlayanı olmuştur. Dünya klasiklerinden örnek verecek olursak Tolstoy, Beethoven'in Sonat’ından etkilenip aynı isim altında bir roman yazmıştır. “Romeo ve Juliet”, “Anna Karanina”, “Faust”, “Savaş ve Barış” gibi pek çok klasik roman da müzisyenlerin başvurdukları edebi eserler olmuştur. Türk edebiyatında da Halit Ziya Uşaklıgil, Reşat Nuri Güntekin gibi yazarlarımızın opera olarak bestelenen romanlarını örnek verebiliriz. Bestelenen, senfonileri yapılan birbirinden muhteşem beyitlerin, rubailerin sahibi Hz. Mevlânâ'da bunun en güzel örneğidir”

Ürkmez, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Saz Sanatçıları Ali Burç, Yıldan Dirik, Tanju Kabacı, Tanju Durak, Tevfik Bilen, Ramazan Akın ve Ali Rıza Yiğitoğlu’nun ardından Nebahat Konu’yu sahneye davet etti. Seslendirdiği eserlerle büyük alkış alan Konu’ya izleyenler de zaman zaman eşlik etti.

Konserin ardından Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Sami Güçlü “Çok değerli sanatçımızı bugün sahnede canlı performansla dinleme imkânı bulmuş olduk. Hem kendisine hem de koromuzun diğer sanatkârlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Her hafta düzenledikleri konferans, panel gibi programlara musiki ile bir yenisini eklediklerini ifade eden TYB Konya Şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu da “Davetimizi kabul ederek güzel bir program icra eden çok değerli Nebahat Konu hanımefendiye, saz sanatçılarımıza ve her şarkıyı gönül coşkunluğuyla dinleyip eşlik eden değerli katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.