Tüsiad’dan Gül’e ‘internet Sansürü’ Mektubu

Tüsiad’dan Gül’e ‘internet Sansürü’ Mektubu

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu, Cumhurbakanı Abdullah Gül’e bir mektup göndererek; Meclis’te kabul edilen torba kanunun internette sansür uygulamalarını artıracağını belirtti.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu, Cumhurbakanı Abdullah Gül’e bir mektup göndererek; Meclis’te kabul edilen torba kanunun internette sansür uygulamalarını artıracağını belirtti.


Dernekten mektup ile ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Meclis gündeminde ‘Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ içerisinde ele alınan ‘5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınlar Aracılığıyla İşlenen Suçlara İlişkin Kanun”da değişiklik öngören düzenlemelerin temel hak ve özgürlükler ve internet ekonomisi açısından yaratabileceği sakıncalara 13 Ocak 2014 tarihinde yayınladığımız basın bülteni ile dikkat çekmiştik.
Ardından 16 Ocak 2014 tarihinde ayrıntılı TÜSİAD görüş ve önerileri ilgili Bakanlıklara, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na ve Meclis’te grubu bulunan siyasi partilere iletilmişti.

Kamuoyunda ciddi tepkilere yol açan düzenleme ile ilgili olarak sivil toplum örgütleri, bilişim hukuku uzmanları ve ilgili diğer kesimlerce yapılan eleştiri ve öneriler maalesef dikkat alınmamıştır. Söz konusu düzenlemenin olumlu yönde hiçbir değişiklik yapılmadan Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmiş olması, hem katılımcı demokrasinin işleyişi hem de düzenlemenin doğurabileceği sakıncaların önlenmesi açısından beklentileri boşa çıkarmıştır.

Ülkemizde internet düzenlemesi denilince hemen yasaklama refleksinin devreye girmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu bağlamda, söz konusu kanunun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ve Türkiye Cumhuriyeti’nin taraf olduğu diğer uluslararası antlaşmaların tanımladığı ifade özgürlüğü de dâhil temel insan hakları kriterlerini içerecek şekilde düzenlenmesi gerektiğine kuvvetle inanıyoruz.
Bu doğrultuda, kanunun son haliyle ilgili TÜSİAD görüş ve önerilerini Sayın Cumhurbaşkanlığı makamına bir mektup ekinde arz etmiş bulunuyoruz. Mektubu ve ilgili görüş metnini bu basın bülteninin ekinde kamuoyunun dikkatine sunarız.”
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.