Türkmenoğlu, Konya yerine İstanbul'u anlattı

Türkmenoğlu, Konya yerine İstanbul'u anlattı

AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Konya'nın sorunları ve projeleri dururken İstanbul'a yapılan projeleri anlattı.

AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, Konya'nın sorunları ve projeleri dururken İstanbul'a yapılan projeleri anlattı. 17 Aralık operasyonu ve sonrasında yaşananların ülke istikrarına darbe vurmaya yönelik gerçekleştirildiğini ifade eden Türkmenoğlu, "AK Parti Hükümeti, 11 yıldır bu ülkeye canla, başla hizmet etmenin, ülkesini dünya sahnesinde itibarını artırmanın ve milletinin hak ettiği yere gelmesinin gayreti içindedir. 79 yılda 6 bin 100 kilometre yol yapılmış ama biz 11 senede 17 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Yıllarca bu ülke enflasyonla uğraştı. Biz bunu tek haneye indirdik. İstanbul'a şu an 3. köprü yapılıyor ama maalesef birileri bundan rahatsız. Marmaray tamamlandı; iki kıta su altından bir kez daha birleşti. Marmaray'ın ardından Marmaray'ın güneyinde bir tüp geçit daha yapıldı. Birileri bundan da rahatsız" diye konuştu.

Türkmenoğlu, HSYK'nın yapısında değişiklik öngören Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildiğini anımsattı.

Kanunun, Türkiye Adalet Akademisi ile HSYK yapısında çalışma usul ve esaslarında değişikliği içerdiğini anlatan Türkmenoğlu, şöyle devam etti:

"Yasaya göre meslekleriyle ilgili staj ve araştırma yapacak, kurs. eğitim, öğrenim görecek, iç veya dış burstan yararlanan hakim ve savcılar, Adalet Bakanlığınca yurt dışına gönderilecek. HSYK'nın, Adalet Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında, bağlı ve ilgili kuruluşlarında, uluslararası kuruluş veya mahkemelerde ya da geçici yetki veya görevlendirmeyle başka kurum, kurul veya kuruluşlarda görev yapanlar dışındaki hakim ve savcıları yutdışına gönderme yetkisi de kaldırılacak. HSYK'nın, yurt dışına gitmek için şahsi olarak özel burs sağlayan hakim ve savcılara aylıksız izin verme yetkisi olmayacak. Hakim ve savcıların, dış temsilciliklerde, uluslararası mahkeme veya kuruluşlarda muvafakatleri alınarak görevlendirilmesini Adalet Bakanlığı yapacak. Hakim ve savcıların meslek içi eğitimleri de bundan böyle HSYK yerine, Türkiye Adalet Akademisi'nce yaptırılacak. Bu eğitimin usul ve esasları, HSYK'nın görüşü alınarak Türkiye Adalet Akademisi'nce hazırlanan yönetmelikle belirlenecek."

Türkmenoğlu, yeni internet düzenlemesi ile internet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişilerin, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebileceklerini aktardı.

Hükümet olarak kişilerin bilgi güvenliğinin güvence altına alınmasını çok önemsediklerini vurgulayan Türkmenoğlu, şunları kaydetti:

"Yer sağlayıcılarda tutulacak trafik bilgisi de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından ancak mahkeme kararı olması halinde istenebilecek. Bu konuda herhangi bir keyfi uygulama söz konusu olamayacak. Trafik bilgileri olarak istenecek veriler arayan ve aranan IP'ler, arama tarihi ve saatidir. Trafik bilgileri ile ilgili bu düzenlemeler, zaten Avrupa Birliği'nin 2006/24/EC kararı ile de tam uyumludur. İnternet ile alakalı bu tür bilgiler, AB ülkelerinde de tutuluyor. İnternet servis sağlayıcıları tarafından da zaten bu bilgiler ücretlendirme amacıyla kullanılıyor. Bu konudaki detaylar, yapılacak ikincil düzenlemeler ile ortaya konulacak. Bu çalışmalara, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile birlikte bütün içerik, yer ve servis sağlayıcıları da katılacak. Ortak bir uzlaşma sağlanarak en uygun mevzuat hazırlanacak."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum