Türkmenlerin kentine Kürdistan bayrağı!

Türkmenlerin kentine Kürdistan bayrağı!

Tuzhurmatulular için kutsal sayılan Murasa Ali Dağı'na peşmergeler bayraklarını işledi.

Irak Başbakanı Nuri Maliki’nin Kuzey Irak’taki tartışmalı bölgeler için oluşturduğu ’Dicle Kuvvetler Gücü’ne karşın peşmergeler, Türkmenler’in yoğunlukta yaşadığı Tuzhurmatu’ya adeta akın etti. Peşmergeler, bölgede kutsal sayılan Mursa Ali Dağı’nın zirveye yakın kesimine boya ile Kürt bayrağını çizdi.

Bağdat-Kerkük ve Bağdat-Selahaddin illerinin kesişme noktası konumunda yer alan

uzhurmatu ilçesi son günlerde bir yandan Maliki güçleri, bir yandan da Peşmerge güçlerinin çemberinde kalmış duurumda. Başbakan Maliki'nin ilçenin Bağdat ve Selahaddin yönelerine askeri güç yerleştirmesinin ardından bölgedeki gerilim her geçen gün arttı. Maliki'nin bu hareketine karşın Erbil yönetimi Tuzhurmatu ilçesinin Kerkük yönüne Peşmerge gücü konuşlandırdı.

Yüzlerce peşmerge gücü tanklar, toplar ve zırıhlı araçlarla donatılmış şekilde Tuzhurmatu-Kerkük tarafına yerleştirildi.

Tuzhurmatu sakinleri gelişmeleri Maliki'nin istikrarsızlığı olarak niteliyor ve Maliki'nin girişiminin ardından Peşmerge gücünün bölgede daha da kendini hissettirir hale geldiğini düşünüyor.

TÜRKMENLER GELİŞMELERİ KAYGI İLE İZLİYOR

Türkmenler ise gelişmeleri kaygıyla izliyor. Bölgeye giren Peşmergeler Tuzhurmatu ilçesinin doğusundaki Mursa Ali dağına bayraklarını işledi. Murasa Ali dağı Tuzhurmatulu'lar için kutsal mekanlardan biri. Dağın zirvesinde bulunan Mursa Ali makamı 2003 yılında Kürt silahlı güçler tarafından patlatılmış daha sonrasında Tuzhurmatulular ile bölgedeki Kürt grupları arasında silahlı çatışmalar yaşanmıştı. Olaylarda 5'i Türkmen ve 3'ü Kürt 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Dün olduğu gibi bugünde korumasız yaşayan Türkmenler diken üstünde yaşıyor. Başbakan Maliki ise ihtilaflı bölgeleri kendi kontrolü altına alayım derken bölgeyi adeta Kürt Peşmerge gücünün egemenliğine bırakmış durumda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.