Türkiye'yi ağabey olarak görüyoruz'

Türkiye'yi ağabey olarak görüyoruz'

Rusya Federasyonu Kabardey-Balkarya Din İşleri Başkanı Hazret Ali Dzesejev, Türkiye'yi kendilerine daha yakın bulduklarını belirterek, ''Bizim kan ve din kardeşliğimiz var. Türkiye'yi ağabey olarak gö

Rusya Federasyonu Kabardey-Balkarya Din İşleri Başkanı Hazret Ali Dzesejev, Türkiye'yi kendilerine daha yakın bulduklarını belirterek, ''Bizim kan ve din kardeşliğimiz var. Türkiye'yi ağabey olarak görüyoruz'' dedi.
Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Dzesejev, Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday'ı makamında ziyaret etti.
Dzesejev, ziyarette yaptığı konuşmada, Rusya ile Türkiye arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin yeterli olmayacağını, dini ve kültürel alanda da ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
Din ve eğitim sistemini incelemek için Türkiye'de bulunduklarını belirten Dzesejev, memleketlerinde de aynı sistemi uygulayacaklarını kaydetti.
Dünya Müslümanlarının kardeş olduğunu dile getiren Dzesejev, ''Ancak biz Türkiye'yi kendimize daha yakın buluyoruz. Bulunduğumuz bölgede, coğrafyada tarihi bağlarımız var. Bizim kan ve din kardeşliğimiz var. Türkiye'yi ağabey olarak görüyoruz'' diye konuştu.
Dzesejev, Türkiye'de din ve devlet arasındaki işlerin örnek teşkil ettiğini belirterek, aynı sistemi kendi bölgelerinde uygulamak için Türkiye'den yardım talep ettiklerini bildirdi.
Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yurt dışındaki Müslümanlara yardım etmeye çalıştıklarını ve din görevlisi gönderdiklerini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.