Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınlandı

Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınlandı

Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınlandı. Paylaşımda yer altı sularının ortalama seviyenin altında olduğu belirtildi.

Türkiye uzun süredir yağmura hasret kalan son yağan yağışlarla barajları bir miktar dolan Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir haritası NASA tarafından yayınlandı.

NASA TÜRKİYE'NİN YER ALTI SU HARİTASINI YAYINLADI

Türkiye'de son birkaç gündür devam eden kar ve yağmur yağışı, barajlardaki doluluk oranını bir nebze artırsa da seviyeler hala kritik düzeyde. Hal böyle olunca kuraklık tehlikesi her zamankinden daha çok hissedilir oldu. Bu kapsamda kurumsal ve bireysel düzeyde birçok yönetici ve bilim insanı kuraklığa karşı dikkat çeken uyarılarda bulunurken Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) dikkat çeken yeni bir Türkiye paylaşımı geldi. NASA, Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO), uydularıyla Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı.

11 Ocak 2021 itibarıyla yayınlanan haritada  Türkiye'deki yer altı suları ortalama seviyenin altında olduğu belirtildi.

Konya Ovası'nda yaşanan kuraklık ve yeraltı sularının çekilmesiyle birlikte çok sayıda obruk oluşmuştu. Bu harita tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

"ORTALAMANIN ALTINDA YAĞIŞLAR..."

NASA tarafından yapılan paylaşımda, "Ortalamanın altında yağışlar, Türkiye'nin içme suyu kaynaklarını ve yer altı su miktarını etkiledi. NASA'nın GRACE-FO uydusunun ölçümleri, ülkenin sığ yer altı suyu rezervlerini ve toprak nemini gösteriyor." diye yazıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum