Türkiye'nin yeni hedefi sıfır faiz

Türkiye'nin yeni hedefi sıfır faiz

Dokuz yıl önce yüzde 63'lere varan faiz oranlarını yüzde 8'lere kadar çeken Türkiye'nin yeni hedefi sıfır faiz

2002 yılında yüzde 63'lere kadar çıkan faiz oranlarını tek haneli rakamlara çektiklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Faiz ABD'de, Japonya'da yüzde 0.25 düzeyinde. Neden Türkiye'de bu düzeyde olmasın? Reel faizi adeta sıfırlamalıyız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada reel faizi sıfırlamak istediklerini söyledi.

Dünyada faiz oranlarının hızlı bir şekilde düştüğünü belirten Erdoğan, "Enflasyonda tek haneli rakamlara geldik. Borçlanma faizleri geriledi. Faiz ABD'de, Japonya'da yüzde 0.25 düzeyinde neden Türkiye'de bu düzeyde olmasın?

Reel faizi adeta sıfırlamalıyız. Türkiye bu hedefi yakalayabilecek güçte. Morallerimizi her daima yüksek tutacağız. İstikrarı güven ortamını muhafaza edeceğiz, Türkiye ilerleyecek..." dedi.

STAND-BY YAPMADAN ÖDEDİK

Nisan ayında ihracat rakamlarının artış kaydettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "İlk 4 ayda ihracat artışımız yüzde 22, geriye dönük 12 aylık artışımız ise 122 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu trend böyle devam ederse yıl sonunda 132 milyar doları aşmış olacağız.

Böyle devam ederek 2023 hedefimiz içinde olan 500 milyar dolar hedefine de ulaşırız. İnanın onu da hep birlikte aşacağız. Yine bu şekilde ve burada güzel bir gelişmeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türkiye'nin IMF'ye borcunu biz devraldık 23.5 milyar dolar olarak, küresel kriz ortamına rağmen biz bu süre içinde yaklaşık 3 yılı aştık. Biz bir Stand-by anlaşması yapmadan ödedik.

Şu anda IMF'ye 5.2 milyar dolar borcumuz var Biz bunu şu anda ödeyebiliriz, böyle bir sıkıntımız yok ama zaten düşük oranda faizli olduğu için rahat rahat ödeniyor, 'varsın öyle gitsin' dedik.

Yeni kredi almadığımız gibi borçlarımızı da belirlenen takvim içerisinde ödemeye devam ediyoruz. Dün itibariyle bu borcumuz bizim ne denli yere bastığımızı ifade ediyor. İnşallah 2012'de biz bu borcu tamamen kapatıyoruz ve Türkiye'nin IMF'ye borcu kalmıyor" ifadelerini kullandı.

Akaryakıtta EPDK şikâyeti

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile ilgili seçimden sonra düzenleme yapabileceklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Akaryakıt fiyatlarını kim belirliyor? Tamamıyla piyasa belirliyor ama bunu benim halkım bilir mi? İstediğiniz kadar anlatın, anlatıyoruz da.

Ana muhalefeti de diyor, yavru muhalefeti de diyor 'hükümet zam yaptı' diyor bunun bizimle ne alakası var? Piyasa bunu belirliyor, hükümetle alakası yok ki serbest piyasa bunları belirliyor ve bu da onların talepleri sebebiyle biz bunları onlara devrettik ama bunu halkımıza anlatamazsınız" dedi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin özgüvenine kavuştuğunu belirterek, "Özgüven her şeyin başıdır. Vizyonunuz olacak, hayalleriniz olacak, hedefleriniz olacak ve bunlara erişebileceğinize, ulaşabileceğinize dair azminiz, gayretiniz, özgüveniniz olacak" dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.