Türkiye’nin engelliler karnesi açıklandı

Türkiye’nin engelliler karnesi açıklandı

Saadet Partisi Konya Engelliler Koordinasyon Başkanı Kerim Şenel, yaptığı açıklamada partisinin hazırlamış olduğu Türkiye’nin Engelliler Karnesi’ni kamuoyuyla paylaştı.

Saadet Partisi Konya Engelliler Koordinasyon Başkanı Kerim Şenel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’yle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Şenel, açıklamasının ilk bölümüde; “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden birisi, engelli vatandaşlarına sağladığı refah düzeyidir. Onlara engelsiz bir hayat sunmak, gerek devlet gerekse millet olarak hepimizin öncelikli görevidir. Bu vesile ile engelli vatandaşlarımızın her birine mutlu, huzurlu ve güvenli bir hayat diliyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.

ENGELLİ DOSTU PROJELER HAYATA GEÇİRİLMELİ!

Saadet Partisi’nin hazırlamış olduğu Türkiye’nin Engelliler Karnesi’nden de bahseden Şenel, “Genel Merkez Sosyal İşler Başkanlığımız ve Engelliler Koordinasyonumuzla, Engelli vatandaşlarımız ile ilgili hazırlamış olduğumuz ‘Türkiye’nin Engelliler Karnesi’ni sizlerle paylaşmak istiyorum. Bugün engellilerin istihdam sorunu var. Engelli vatandaşlarımız işe alımda uygulanan rasyonel olmayan kriterler, yeterliliğine bakılmaksızın engellilerin düşük profilli işlere layık görülmeleri başlıca sorunlardan birisidir. Engelli dostu projeler hayata geçirilmeli. Engelli vatandaşlarla ilgili ayrıntılı istatistikler tutulmalı ve gelişmeler takip edilmelidir. Evlenmek isteyen yetişkin engellilerin yuva kurmalarına yönelik engelli dostu aile-evlendirme politikaları geliştirilmelidir. Engelli bireylere yönelik eğitim hizmetleri güçlendirilmelidir. Engelli bireylerin çalıştırılması teşvik edilmeli İşgücü niteliği taşıyan engelli bireylere yönelik mesleki rehabilitasyon faaliyetleri güçlendirilmeli ve bununla ilgili olarak İŞKUR çatısı altında özel meslek eğitim kurumları oluşturulmalıdır. 50 ve üzeri işçi çalıştıran iş yerlerinde engelli bireylerin çalıştırılması teşvik edilmelidir. Kamudaki kota arttırılmalı ve tamamına atama yapılmalıdır. Engelli işgücüne, talep üzerine ‘ev ortamında çalışma’ gibi alternatif istihdam imkânları sağlanmalıdır. Engelli işgücüne uygun iş imkânları sunulmalıdır. Engelli dostu iş sağlığı ve güvenliği tesis edilmelidir. Engelli çocuğa sahip ailelere engel düzeyine göre aile yardımı sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

PROTEZ DESTEĞİ YENİDEN HESAPLANMALI!

Şenel, açıklamasının son bölümünde ise; “Burada son olarak bir soruna daha değinmek istiyorum. Engellilerin büyük bir kısmı protez kullanmakta ve bu protezler için 2 yıl garanti verilmekte ancak engelliler protezi 5 yıl kullanmaktalar. Kullanım süresinin düşürülmesi gerekmekte. Aynı zamanda protez alımları, zaten bir çok problemle mücadele etmeye çalışan engellilerimize bir problem daha oluşturmakta. Protez satışları Türk Lirası değil döviz üzerinden hesaplanmakta. 5 sene önce protez alan bir engelli bugün aynı protezi alamıyor. Çünkü döviz fiyatları 5 yıl içerisinde aşırı bir yükselişe geçti. Tabi protez alımında devlet de destek sağlıyor ancak engellilerin ödediği yüzde de ücret döviz sebebiyle çok daha yükseldi. Bu sorunun çözülmesi için destek yüzdeleri yeniden hesaplanmalıdır. Bu ve daha bir çok problemimiz var. Bizler artık vaatlerden öteye gidilerek bunların icraata dökülmesini istiyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.