Türkiye'nin dev bankası Araplara satılıyor! Fiyatı 256 milyar TL

Türkiye'nin dev bankası Araplara satılıyor! Fiyatı 256 milyar TL

Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri vatandaş yakından takip ediyor. Son olarak ülkenin en büyük bankalarından birisi olan Yapı Kredi'nin Araplara satılacağı iddia edildi. Konuya ilişkin Koç Holding önemli bir açıklama yaptı.

Türkiye ekonomisinde son yıllarda şaşırtan gelişmeler peş peşe yaşanıyor. Kamu kaynaklarının özelleştirilmesi tepki çekerken bir taraftan da özel şirketlerin yabancılara satışı hızlandı. Ülkenin en büyükleri arasında yer alan dev markalar yabancılara satıldı. En çok satış yapılan ülke ise Birleşik Arap Emirlikleri. Körfez ülkelerinin Türk firmalara olan ilgisi vatandaşın gündeminden düşmüyor. Son olarak Türk bankaları arasında en büyükler listesinde yer alan Yapı Kredi'nin satışı gündeme geldi.

yap-kredi-23.webp

ANLAŞMA SAĞLANIRSA 8 MİLYAR DOLARA SATILACAK

Koç Holding, sahip olduğu Yapı Kredi Bankası hisselerinin satışı için First Abu Dhabi Bank ile ileri aşama görüşmelere geçerken, konuya yakın bir kaynak fiyat konusunda sıkı pazarlık yürütüldüğünü ve anlaşma sağlanması halinde işlem büyüklüğünün 8 milyar dolar seviyelerinde olabileceğini belirtti. Söz konusu miktarın 256 milyar Türk Lirası'na denk gelmesi şaşırttı. Reuters'a bilgi veren konuya yakın üç kaynak görüşmelerin ileri aşamada olduğunu ifade ederken, bir kaynak Koç Grubu'nun elindeki yüzde 61,2 Yapı Kredi hissesi için yaklaşık 8,5 milyar dolar istediğini, karşı tarafın ise bunun 1 milyar dolar altında teklif verdiğini, pazarlıkların buna odaklandığını söyledi.

yapi-kredi.jpg

BORSA İSTANBUL'DA HIZLI YÜKSELİŞ

Konuya yakın bir diğer kaynak, şu aşamada hissedarlık anlaşması ayrıntılarının ele alındığını kaydetti. İkinci kaynağın verdiği bilgiye göre Yapı Kredi hisselerinin yaklaşık 8 milyar dolara el değiştirmesi, bankanın tamamının 13-14 milyar dolar değerlemeye sahip olacağı anlamına geliyor. Koç Holding ve Birleşik Arap Emirlikleri merkezli First Abu Dhabi Bank, Reuters'ın konu ile ilgili sorularına cevap vermedi. Öte yandan görüşmelerin nihai bir anlaşma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağı henüz belli değil. Ancak haberin ardından Borsa İstanbul'da bankacılık endeksindeki yükseliş yüzde 6'yı aştı. Saat 11.05 itibarıyla bankacılık endeksi yüzde 6,76 primle 15.691,94 puanla işlem gördü.

KOÇ HOLDİNG'TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Konu ile ilgili Koç Holding de Kamu Aydınlatma Platformu'na açıklama yaptı. Açıklamada, ön görüşmelerin devam ettiğini ancak kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Basın-yayın organlarında, bağlı ortaklığımız Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.'de (YKB) sahip olduğumuz payların satışına yönelik görüşmelerin son aşamaya geldiğine dair haberler çıkmıştır. Bilindiği üzere holding şirketi olarak portföyümüz ile ilgili gündeme gelebilecek alternatiflerin değerlendirilmesine yönelik olarak, ilgili taraflarla görüşmeler yapılabilmektedir. Medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak da benzer nitelikte ön görüşmeler devam etmekle birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamaktadır. İşbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır"

Kaynak:Reuters

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum