Türkiye’deki yabancı öğrencilerin sayısı birçok şehrin nüfusunu geçti

Türkiye’deki yabancı öğrencilerin sayısı birçok şehrin nüfusunu geçti

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de eğitim alan yabancı öğrenci sayısının 350 bin olduğunu açıkladı. Söz konusu rakam birçok şehrin nüfusundan daha yüksek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Prof. Dr. Erol Özvar, katıldığı Bursa Teknik Üniversitesi konferansında yaptığı konuşmada Türkiye'de bulunan yabancı öğrenci sayısını açıkladı.

Prof. Dr. Özvar, yaptığı konuşmasında uluslararasılaşmanın kendileri için büyük bir öneme sahip olduğunu vurgularken konuyla alakalı stratejik hedeflerinin olduğunu açıkladı

"Bu hedef, Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planları içinde de yer almış bir hedeftir. Bugün, ülkemizdeki üniversitelerde 198 farklı ülkeden 350 bine yakın uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Bu yönüyle ülkemiz dünyada en fazla öğrenciye sahip ilk 10 ülke arasına girmiş ve yükseköğretimde küresel bir eğitim merkezi haline gelmiştir. Hedefimiz, uluslararası öğrenci sayısında dünyada ilk 5’e girmektir."

"YABANCI ÖĞRENCİLERE OLUMSUZ YARGI OLUŞTURMAK YANLIŞ"

Prof. Dr. Özvar “Uluslararası öğrencilerin mevcudiyeti Türk vatandaşı öğrencilerimiz için herhangi bir hak kaybına neden olmamaktadır. Uluslararası öğrenciler konusuna bir düzensiz sığınmacı ya da göçmen sorunu olarak bakmak yanlış bir tutumdur” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.