Türkiye’de sorunsuz eğitim hayal oldu

Türkiye’de sorunsuz eğitim hayal oldu

Kamu Sen Konya İl Temsilcisi Sadi Eriş, düzenlediği basın toplantısında eğitim camiasının sorunlarını bir kez daha gündeme getirerek, hükümetin eğitim konusunda attığı yanlış adımlar ve öğretmenlerin sorunlarına karşı duyarsız davranması nedeniyle Türkiye

Eriş, il binasında çok sayıda eğitimci ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yarıyıl dönemini değerlendirirken yaşanan sorunları da hatırlattı. Eriş, “2008 yılında eğitim alanındaki sorunların başında kadrolu öğretmenlik dışında istihdam türleri gelmektedir. Sözleşmeli, ücretli, vekil adı altında güvencesiz çalıştırılan öğretmenler büyük bir kayıp içerisindedir. Bakanlık ucuza öğretmen çalıştırmak sureti ile eğitimde adeta kölelik rejimini getirmiştir. Bakanlığımıza buradan sormak istiyorum, ‘Nerede iş bulursa orada karın tokluğuna çalışan ücretli öğretmenden siz kaliteli ve verimli bir öğretim bekleyebilir misiniz?” dedi.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirileceğini açıkladığını da hatırlatan Eriş, “Ancak aradan bir ay geçmesine rağmen bu konuyla ilgili ne bir adım atıldı ne de geçişlerin ne zaman ve nasıl yapılacağı konusunda açıklama yapılmadı. Buda sayın bakanın bir seçim yatırım yaptığı iddialarını güçlendiriyor. Bu sözünde de durmayan Milli Eğitim Bakanımız ne yazık ki atanamayan190 bin öğretmeni görmezden gelerek öğretmen açığını her yıl 20 ile 30 bin öğretmen atayarak gidermeye çalışmakta. Öğretmen atamasında eli titreyen Bakanlık, usulsüzlükleri büyük bir pişkinlikle yapmakta. Okullarda bu gün 25 bin idareci kadrosu vekaletle görevlendirilmiştir. Milli Eğitim Müdürlükleri ve Valilikler yönetici ataması konusunda her türlü eleştiriye kulak tıkayan anlayıştan sıyrılmalıdır” diyerek idarecilerin bu konuda biraz daha duyarlı olmasını ve taraf tutmamalarını istedi.
Eğitim çalışanlarının ek iş yapmalarının hükümetin bir ayıbı olduğunu belirten Eriş, “Öğretmenler gibi diğer eğitim çalışanları da geçinebilmek için büyük çaba sarf etmekte, ekonomik krize karşı ayakta durmak için mücadele vermektedir. Krizin etkilerini iyiden iyiye hisseden eğitim çalışanları sürekli olarak yapılan zamlar nedeniyle belini doğrultamamaktadır. Evinin ihtiyaçlarını alamayan, çocuğunun eğitim giderlerini karşılayamayan eğitim çalışanları ek iş yaparak geçinmeye çalışmaktadır. Şu an bakanlığın uygulaması sonucu eşlerinden ve çocuklarından binlerce kilometre uzaklıkta görev yapmak zorunda bırakılan bir öğretmenin aklında eşi, çocuğu ve ailesi varken nasıl başarılı ve verimli olabilir. Yaşanan mağduriyetin giderilmesi için bakanlık acilen bir adım atmalı” diyerek sorunların bir an evvel çözüme kavuşturulmasını istedi.
Konuşmasının sonunda Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yarıyıl karnesini de açıklayan Eriş, “Sayın Bakanımızın karnesi yaşanan olumsuzluklar yüzünden sıfırlar ile doludur. Bunun yanı sıra oldukça başarı olduğu uygulamaları da var. Güvencesiz öğretmen istihdamı, atamalarda kadrolaşma, adam kayırma, vekaleten görevlendirme, keyfi uygulamalarla eğitim çalışanlarını birbirine düşürme, sendikalar ile ilişkilerde taraf tutma, okulların giderlerini velilerin sırtına yükleme ve eğitimi siyasallaştırma derslerinden bakanımız 100 puan almıştır” diye konuştu.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.