Türkiye Yatırım Bütçesinden En Fazla Antalya'da Harcanıyor

Türkiye Yatırım Bütçesinden En Fazla Antalya'da Harcanıyor

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Türkiye yatırım bütçesinin yüzde 32’sinin Antalya’da harcanacağını açıkladı.Konuyla ilgili AKTOB Araştırma Birimi tarafından derlenen verilere göre, turizm sektörü 7 aylık...

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Türkiye yatırım bütçesinin yüzde 32’sinin Antalya’da harcanacağını açıkladı.

Konuyla ilgili AKTOB Araştırma Birimi tarafından derlenen verilere göre, turizm sektörü 7 aylık dönemde, 3,2 milyar TL bütçeli 193 adet komple yeni yatırım için yatırım teşviği aldı. 3,2 milyar TL’lik yatırımla konaklama sektörüne, 52 bin 816 yatak ilave olacak. Bu tesislerde 12 bin 433 kişi de iş imkanı açılacak. Yeni yatırımlara ayrılacak bütçenin illere göre dağılımında ilk sırayı yüzde 32 ile Antalya aldı. Antalya 32 yeni proje ile 18 bin yatak ve 4 binden fazla istihdam oluşturacak. Yatırım bütçesinde ikinci sırayı yüzde 16 pay ile İstanbul alırken, bu ilde 8 bin dolayında yatak ve 2 bin dolayında istihdam üretilecek. Toplam yatırım bütçesinin yüzde 7,5’ini alan Muğla’da ise 3 bin dolayında yatak ve 800 istihdam öngörülüyor.

Türkiye'de yapılması planlanan 193 adet yeni tesisin; toplam bütçe, oluşturacağı oda, yatak ve istihdamın yüzde 50’si Antalya ve İstanbul’dan gelecek.

Öte yandan Komple yeni yatırımların tesis türlerine göre dağılımında yüzde 34,5 ile 3 yıldızlı oteller ilk sırada yer aldı. Onu, yüzde 23,5 ile 4 yıldızlı, yüzde 16 ile 5 yıldızlı ve yüzde 8 ile butik oteller takip etti. Turizm yatırımı olmayıp teşvik kapsamından yararlanan öğrenci yurtlarının sayısı da 54’e yükseldi. Bu yatırımlarla 20 bin dolayında yurt yatağı yapılacak. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.