Türkiye-suriye Sınırında Kaçakçılar, Askerleri Yaraladı

Türkiye-suriye Sınırında Kaçakçılar, Askerleri Yaraladı

Genelkurmay Başkanlığı, dün Türkiye-Suriye sınırında 4 ayrı grubun kaçakçılık yapma girişimlerinin engellendiğini bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı, dün Türkiye-Suriye sınırında 4 ayrı grubun kaçakçılık yapma girişimlerinin engellendiğini bildirdi. Kaçakçılara müdahaleler esnasında bir subay, bir uzman çavuş ile bir er hafif yaralandı. Bir kaçakçı askerlerden kaçarken öldü, bazılarının da yalandı.

Genelkurmay’dan yapılan açıklamada, 12 Kasım günü saat 13.30’da Hatay Narlıca 2. Hudut Alay Komutanlığı Şht.Ütğm.M.A.Demirbüken Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, kaçakçılar tarafından daha önce kullanıldığı için, hudut birliğinin valilik izniyle kapattığı köprünün Türkiye'den Suriye'ye geçmeye çalışan kaçakçılar tarafından açıldığı ve kaçakçı araçların köprüden geçmeye çalıştığı tespit edildiği belirtilerek, yaşannalar şöyle aktarıldı: "Söz konusu kaçakçılara, hudut devriye unsurları tarafından, köprüye yaklaşmamaları yönünde uyarılar yapılmıştır. Ancak, kaçakçılar, yapılan uyarıları dikkate almayarak, köprüye yaklaşmaya devam etmişlerdir. Yaklaşık 30 kişilik kaçakçı grubuna Hatay ili Reyhanlı ilçesi Bohşin köyünden yedi sekiz traktörle gelen köylülerinde katılması ile grubun sayısı 70-80 kişiye çıkmıştır. Bu durum üzerine bölgede bulunan Hudut Devriye Timi bir adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ile takviye edilmiştir.

Kaçakçı grubunun taşlı sopalı saldırısı üzerine, av tüfeği ile (plastik mermi) açılan ateş sonrası bir sivil şahıs sol diz kapağının altından, bir sivil şahıs kulak memesinden yaralanmıştır. Hafif yaralanan iki sivil şahıs hastaneye sevk edilmiştir. Söz konusu olaylar esnasında bir uzman çavuş ile bir er hafif yaralanmış ve araçlarımızda herhangi bir zayiat meydana gelmemiştir."

MAYINLI SAHADA KAÇAKÇILIK

Aynı gün Türkiye-Suriye hududu, Şanlıurgu Viranşehir 3. Hudut Alay Komutanlığı Savaş Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde saat 18.15'den itibaren, Suriye tarafından kaçakçılık yapmak maksadıyla hudut hattına yaklaşan 15-20 Suriyeli şahsın siyasi sınırı geçerek mayınlı sahaya girdiği ve Suriye'den gelen şahısları karşılamak, mal transferi yapmak amacıyla Türkiye tarafında bulunan 20 motosikletli şahsında tel örgülere doğru yaklaştığı devriye görevi icra eden bir adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) tarafından tespit edildiği kaydedildi.

BİR KİŞİ KAÇARKEN ÖLDÜ

Söz konusu kaçakçılara, bir adet GZPT ve iki adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç ile müdahelede bulunulduğu, müdahale sonrasında Suriye tarafından gelen grubun Suriye istikametine kaçtığı, Türkiye tarafında bulunan motosikletli grubun da Çömlekçi Köyüne doğru kaçtığı anlatılarak, köye doğru kaçan motosikletli şahıslardan birisinin düşerek yaralandığı ve kaldırıldığı Akçakale Devlet Hastanesinde vefat ettiği bilgisi verildi.

Yine aynı gün Hatay Narlıca, 2. Hudut Alay Komutanlığı Hacıpaşa Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde, devriye görevi icra eden bir adet Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın, 48 nolu hudut taşı bölgesinde saat 13.15'de iki kaçakçı şahsın mazot yüklü bidonları traktörün römorkuna yüklerken görmesi üzerine bölgeye hareket ettiği, devriye timinin bölgeye geldiğini gören kaçakçıların, bölgeden uzaklaşırken traktör römorkunun devirmesi sonucu yakalandıkları belirtildi.

ASKERLERE SALDIRDILAR, BİR SUBAY HAFİF YARALANDI

Bilahare Hacıpaşa beldesinden traktörlerle bölgeye gelen yaklaşık 30 kişi tarafından devriye timine taşlı sopalı saldırıda bulunulduğuna işaret edilerek, daha sonra bölgeye bir araç ve traktörlerle 150 şahıs daha geldiği yapılan müdahale sonunda bir subay hafif şekilde yaralandığı ve toplanan kişilerin olay yerinden uzaklaştırıldığını dile getirildi.

İKİ SİVİL ŞAHIS VURULDU

12 Kasım günü Türkiye-Suriye hududu Şanlıurfa Akçakale 3. Hudut Alay Komutanlığı Kapı Hudut Karakolu sorumluluk bölgesinde saat 22:30'da yaşanan diğer bir olay da şöyle anlatıldı:
"Suriye tarafından Türkiye tarafına geçiş yapmaya çalışan motosikletli üç kişilik bir grubun Türkiye istikametine yaklaştığı anda, Türkiye tarafındaki Öncül köyünden de tel engele doğru üç motosikletin yaklaşmakta olduğu tespit edilmiştir.

Söz konusu kaçakçılar, karakol komutanı ve Ani Müdahale Mangası tarafından sesle, düdükle ve havaya ateş açmak suretiyle ikaz edilmiştir. Bu sırada Suriye tarafından bölgede bulunan unsurlarımıza 2-3 el hafif silahla ateş açılmıştır. Açılan ateşe misliyle mukabele kapsamında ateşle karşılık verilmiştir.
Mayın tarlasında bulunan söz konusu grup Suriye istikametine, Türkiye tarafında bulunan grup ise kuzey istikametine doğru kaçarak bölgeden uzaklaşmıştır. Olaydan sonra Akçakale Jandarma Komutanlığı'na başvuran iki sivil şahsın kalçasından ve ayağından vurulduğu öğrenilmiştir."
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.