Türkiye, Osmanlı gibi olamaz

Türkiye, Osmanlı gibi olamaz

Osmanlı insanının Peygamber (SAV)i örnek aldığı için büyük devlet olduğunu aktaran Yavuz Bahadıroğlu, Türkiye insanı Efendimizi örnek almazsa büyüyemeyeceğini söyledi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi ‘Cuma Toplantıları’nda bu hafta Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu’nu konuk etti. MÜSİAD Konya Şubesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta Yavuz Bahadıroğlu, dinleyicilere ‘Osmanlı Padişahlarında Peygamber Sevgisi’ konusunda bilgi verdi. MÜSİAD üyelerinin katıldığı konferansta konuşan MÜSİAD Konya Şube Başkan Vekili Mehmet Fahri Beserek, “Cuma Toplantıları’nda her hafta kendi alanında uzman kişileri konuk ediyoruz. Toplantılarımız çok faydalı oluyor. Bu haftaki toplantımızda Osmanlı Padişahlarının Peygamber Efendimiz (SAV)’e olan sevgisini daha iyi öğrenmek için Yavuz Bahadıroğlu hocamızı konuk ediyoruz” diye konuştu.

‘OSMANLI TÜM KURUMLARIYLA BİR SÜNNET DEVLETİYDİ’

Osmanlı Devleti’nin tüm kurumlarıyla bir sünnet devleti olduğunu aktaran Yavuz Bahadıroğlu ise, Osmanlı Padişahları ve halkı Hz. Peygamber (SAV)’in sünnetine göre yaşadıklarını söyledi. Osmanlı Padişahlarının Peygamberimiz (SAV)’e sevgisinin çok fazla olduğunu belirten Bahadıroğlu, “Osmanlı Devleti Padişahlarından Fatih Sultan Mehmet’in, Yavuz Sultan Selim’in Peygamber Efendimiz (SAV)’e olan sevgisini bilmeyen yoktur. Bu Padişahlarımız Hz. Peygamber (SAV) aşkı münasebetiyle hayatlarının her dakikasını Efendimizin yaşadığı gibi yaşamışlardır. 2. Abdülhatim Han, öyle bir Hz. Peygamber (SAV) sevdalısıdır ki, hacca gitmemesine rağmen Mekke’nin 7 albümlük fotoğrafını çektirmiş ve sarayına asmıştır. 2. Abdülhamit Han Peygamberimiz (SAV)’e olan sevgisi nedeniyle İstanbul ile Mekke arasına tren rayı yaptırmıştır. Tren, Mekke yakınlarına geldiğinde ses çıkartarak Peygamberimiz (SAV) rahatsız olur diye tren rayının üstününe keçe yerleştirmişlerdir” dedi. Kanuni Sultan Süleyman’ın da Hz. Peygamber (SAV) aşkı nedeniyle, Efendimize yüzlerce şiir yazdığını da anımsatan Bahadıoğlu, “Şiir aşık olunan kişiye yazılır. Kanuni Peygamberimiz (SAV)’e nasıl bir aşk beslemiş ki Efendimize yüzlerce şiir yazmış. Diğer Padişahlarımızdan 2. Murat ise, Mekke ve Medine o dönemde bizim olmamasına rağmen vefat ederken 10 bin altını buradaki cami ve mescitlerin bakımı için göndermiştir” ifadelerini kullandı.

‘DİZİLERDE PADİŞAHLAR YANLIŞ LANSE EDİLİYOR’

Günümüzde yayınlanan dizilerde Osmanlı Padişahları’nın yanlış lanse edildiğini de dile getiren Tarihçi-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir sünnet devleti olan Osmanlı Padişahları gençlerimize yanlış öğretiliyor. Kanuni olduğu söylenen dizideki hiçbir konu ve dekor, Kanuni’yi ve o dönemi yansıtmamaktadır. Osmanlı Devleti’nde insanlar da Peygamberimiz (SAV)’in sünnetine göre yaşamış ve çok güzel bir hayat sürmüşlerdir. Cumhuriyet döneminde ise insanlarımızın güzel ve iyi bir yaşam sürdüklerini söylemeyiz. Bunun sebebi açık bir şekilde Peygamberimiz (SAV)’in örnek alınmamasıdır. Günümüzde Zekeriya Beyaz ve Hülya Avşar örnek alındığı için yaşamımız güzel ve kaliteli olmuyor. Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un Asım’ı ile Bediüzzaman Said Nursi’nin Nesli Cedid nesilleri gelmediği sürece bizim Osmanlı gibi bir devlet olmamız mümkün değildir. Ülkemizin gelişmesi, yaşantımızın güzel olması için Peygamber Efendimiz (SAV)’i örnek almalıyız.”

MUSTAFA AKÇA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.