Türkiye İş Kazalarında Avrupa Birincisi

Türkiye İş Kazalarında Avrupa Birincisi

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, her 5-6 dakikada bir iş kazası yaşanan Türkiye’de bu kazalar sonucu ortalama 4 vatandaşın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek iş kazaları ve mesleki hastalıkların...

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, her 5-6 dakikada bir iş kazası yaşanan Türkiye’de bu kazalar sonucu ortalama 4 vatandaşın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek iş kazaları ve mesleki hastalıkların önlenmesinin bir gereklilik değil, zorunluluk olduğunu söyledi. Yorgancılar, "İşçilerimizin sağlık ve güvenliğinin sağlanması için 6331 sayılı ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na ilişkin yaptırımların tam olarak uygulanması zorunludur." dedi.

    EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, günümüzde gerek dünyanın, gerekse ülkemizin ekonomik ve sosyal anlamda en önemli sorunlarından biri haline gelen iş kazaları ve mesleki hastalıklar konusunu değerlendirdi. Dünyada pek çok farklı yasal düzenlemeye rağmen iş sağlığı ve güvencesinin tam olarak temin edilebilmesi hususunda istenilen düzeye erişilemediğini kaydeden Yorgancılar, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre dünyada her 15 saniyede bir işçinin iş kazaları veya meslek hastalıkları sebebiyle hayatını kaybettiğini kaydetti. Yorgancılar, dünyada yılda yaklaşık 300 milyon iş kazası sonucu 6 bin 300, meslek hastalıkları nedeniyle ise yaklaşık 2 milyon işçinin hayatını kaybettiğini belirterek "İş kazası ve meslek hastalıklarının küresel ekonomiye maliyeti 3 trilyon doları buluyor." şeklinde konuştu.

    ‘İŞ KAZALARINDA AVRUPA BİRİNCİSİ, DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜYÜZ’

    Yorgancılar, Avrupa Birliği (AB) Bölgesi’nde ise yılda 3 bini aşan ölümlü iş kazası gerçekleştiğini, Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ülkemizin ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, dünya 3. olduğu bilgisinin yer aldığını söyledi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre; Türkiye’de 2013'te bin 235, 2014’in ilk 7 ayında ise bin 100 işçinin iş kazası sonucu hayatını kaybettiğini belirten Yorgancılar, "Yaşamını yitiren işçilerin 325’inin maden iş kolunda olması yoğunlaşmamız gereken alanı işaret etmektedir." diye konuştu.

    "MALİYET ARTIRICI UNSUR OLARAK GÖRÜLÜYOR"

    Yaklaşık 5-6 dakikada bir iş kazası gerçekleşen ülkemizde bu kazalar neticesinde günde ortalama dört vatandaşımızın hayatını kaybettiğini, 6 işçinin ise sürekli iş göremez duruma düştüğünü kaydeden Yorgancılar, şöyle devam etti: "AB, çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmaları iş kalitesinin arttırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini işyerlerinde rekabet arttırıcı bir politika olarak da değerlendirmektedir. Türkiye’de ise bu maliyeti artırıcı bir unsur olarak görülmektedir. Bu bağlamda iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin yasal düzenlemelerin tam olarak uygulanması, verimliliğin arttırılması ve sosyal güvenlik sistemlerinin sürdürülebilirliği anlamında büyük önem taşımaktadır." CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.