Türkiye enerji merkezi olacak

Türkiye enerji merkezi olacak

Konya’da düzenlenen Enerji Zirvesi ve Fuarı’nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye'yi yenilenebilir enerjinin teknoloji ve üretim merkezi yapmaya kararlıyız” dedi

Anadolu'nun en büyük enerji fuarı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ’in video konferans yöntemiyle katıldığı Konya Enerji Zirvesi ve Fuarı Selçuklu Kongre Merkezinde başladı. Konya Enerji Zirvesi ve Fuarı, T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayelerinde Kalyon Enerji Ana sponsorluğunda Mimarlar ve Mühendisler Grubu Konya Şubesi ve Kaskon Fuarcılık işbirliğinde “Konya’nın Enerjisi Türkiye’yi Aydınlatıyor” teması ile Konya da ilk defa Selçuklu Kongre Merkezi'nde istiklal marşının okunması ve protokol konuşmalarıyla gerçekleştirildi. Fuarın açılışına MEDAŞ Genel Müdürü Erol Uçmazbaş, siyasi partilerin il başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

20210603-2-48592765-65746430-001.jpg

YENİLENEBİLİR ENERJİDE AVRUPA'DA BEŞİNCİYİZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin salgın sürecinde yenilenebilir enerjide büyük aşama kaydettiğini belirterek, "Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir" diyerek çıktıkları yolda Türkiye'yi yenilenebilir enerjinin teknoloji ve üretim merkezi yapmaya kararlı olduklarını söyledi. Dönmez, videokonferans yöntemiyle katıldığı Konya Enerji Zirvesi ve Fuarı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye enerji sektörünün, yatırımlar ve yenilikçi uygulamalarla bölgede ve dünyada örnek bir konuma ilerlediğini anlattı. Sektörleri durağanlaştıran yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde, Türkiye'nin enerji alanında yüksek performans göstermeye devam ettiğine dikkati çeken Dönmez, "Toplam kurulu gücümüzü 100 bin megavata taşıyarak yüzler kulübüne girmek için geri sayıma başladık. Kurulu gücümüz 97 bin 377 megavata ulaşmış durumda." dedi. Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir kurulu gücünde dünyada 12. Avrupa'da 5. sırada olduğunu vurgulayarak, "Yenilenebilir enerji kurulu gücümüzü nisan sonu itibarıyla yaklaşık 52 bin megavata çıkardık. Böylece 19 yılda 4 kattan daha fazla artış yakaladık. 2002'de kurulu gücümüzün yüzde 38'i yenilenebilir kaynaklıyken bugün bu oranı yüzde 52'nin üzerine taşıdık" ifadelerini kullandı. Rüzgar ve güneş enerjisinde de Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeliyle önemli bir atılım yapıldığına işaret eden Dönmez, şunları kaydetti: "Yaptığımız ilk YEKA yarışması, Konya Karapınar'a tahsis ettiğimiz bin megavatlık YEKA GES-1 oldu. Yenilenebilir enerjide kaynak, teknoloji ve piyasalar bazlı bir gelişim gösteriyoruz. Kaynak bazında yenilenebilir enerji elektrik üretiminde önemli bir pay alırken, yenilenebilir enerji teknolojileri üretiminde 'Made in Türkiye' dönemini başlattık. Son dönemde YEK-G ve Yeşil Tarife gibi uygulamalarla da serbest piyasa koşullarında hem üretici hem de tüketici bazında yenilenebilir enerjinin teşviki için adımlar attık." Öte yandan bin megavatlık yeni güneş YEKA'sı ve 2 bin megavatlık yeni rüzgar YEKA'sı için hazırlıkların sürdüğünü aktaran Dönmez, bu yıl toplam 4 YEKA yarışmasıyla 4 bin megavatlık ilave yenilenebilir kurulu gücün Türkiye'nin portföyüne dahil edileceğini bildirdi. Bakan Dönmez, pek çok ülkeden Türkiye'nin YEKA modelinin kendi ülkelerinde uygulanmasıyla ilgili dönüşler aldıklarını belirterek, "Bu geri bildirimlerden büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Yaptığımız işin örnek alınması, işin doğru yapıldığının da en güzel göstergesi aslında. Yenilenebilir enerjide güçlü bir hedefimiz var. 'Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir' diyerek çıktığımız bu yolda Türkiye'yi yenilenebilir enerjinin teknoloji ve üretim merkezi yapmaya kararlıyız” değerlendirmesinde bulundu.

20210603-2-48592765-65746429-001.jpg

“KONYA’YI MARKA HALİNE GETİRECEĞİZ”

Programda konuşan Kaskon Fuarcılık Genel Müdürü Tayfun Öztürk ise şunları söyledi; “2019 yılında her şey hayalle başlar diyerek yola çıktık. Çıktığımız yolculukta önümüze birçok engel çıktı. Bunlardan en büyüğü pandemiydi. Bu engellere rağmen elhamdülillah bugün buradayız. İnşallah bu etkinliği Konya’mız için bir marka haline getirmeye çalışacağız. Konya’yı sadece tarım fuarı özdeşleşen bir şehir değil aynı zamanda enerji fuarıyla savunma sanayii fuarıyla turizm fuarı gibi konularla da özdeşleşen bir şehir haline getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” Programda konuşmalara yer veren Mimar ve Mühendisler Grubu Odası Konya Şube Başkanı Hayri Uğurlu ise enerji sektörünün kendine has dinamiği olduğunun ve kendini sürekli geliştirdiğinin altını çizdi.

SAİT ÇELİK

20210603-2-48592765-65746431.jpg


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum