Türk Tekstilcilerin Rusya Hedefi Markalaşarak Avm’lere Girmek

Türk Tekstilcilerin Rusya Hedefi Markalaşarak Avm’lere Girmek

Uluslararası 23. hazır giyim fuarı Moskova'da kapılarını ziyaretçilere açtı. Rusya’nın başkenti Moskova’da Expocentre'da düzenlenen hazır giyim fuarına 60'ın üzerinde Türk firması katıldı. İstanbul Hazır Giyim ve İhracatçılar...

Uluslararası 23. hazır giyim fuarı Moskova'da kapılarını ziyaretçilere açtı. Rusya’nın başkenti Moskova’da Expocentre'da düzenlenen hazır giyim fuarına 60'ın üzerinde Türk firması katıldı. İstanbul Hazır Giyim ve İhracatçılar Birliği’nin organize ettiği Türk hazır giyimciler markalaşarak Rusya pazarında büyümek istiyor.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan İstanbul Hazır Giyim ve İhracatçılar birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Rusya pazarı bizim için önemli. Resmi kayıtlara göre 500 milyon dolar hazır giyim ihracatı var. Bunun çok daha büyük rakamlara ulaşmasını bekliyoruz. Laleli ve Osmanbey piyasalarının Rusya’ya çok ciddi toptan satışları var. Geçmişte Çin mallarıyla rekabet oldu ama Türk mallarının kalitesi ortada. Konumlandırmalara göre İtalyan markası Türk markasından daha önde geliyor.” şeklinde konuştu.

Tanrıverdi, “Ukrayna'da yaşanan krizle bu ülkeye ihracatta ciddi kan kaybettik. Oradaki firmalarımız çok ciddi sıkıntı çektiler. Rusya tarafına bakınca o gerilim ticari olarak burada hissedilmedi. Avrupa'nın tekstil sektörünün Rusya pazarına yaklaşık 7,7 milyar dolar ihracatı var. Herhangi bir kısıtlama durumunda burada açılacak bir boşluğu Türk pazarı dolduracaktır. Ve bizim firmalarımız rekabete hazır.” değerlendirmesinde bulundu.

BGH HATTININ ÇEŞİTLENDİRİLMESİ GEREKİYOR

Basitleştirilmiş Gümrük Hattı’nın işler hale getirilmesi durumunda çok faydalı olacağını vurgulayan Tanrıverdi, “Sistem belli firmaların tekelinde olduğu için lojistik olarak sıkıntı yaşanıyor. En son 200 milyon dolarlık ihracat bu hatta geçti. Ve bu hat biraz daha çeşitlendirilirse Türkiye için çok ciddi bir avantaj olur.” dedi.

Rusların Türk firmalar açısından iyi bir partner olduğunu kaydeden Tanrıverdi, “Rusya ile Türkiye'nin siyasi ve ekonomik ilişkilerine baktığımızda oldukça iyi bir işbirliğimiz var. İki ülke arasındaki ticaret 40 milyar dolara yaklaşıyor. Bunu çok daha büyük rakamlara çıkartabiliriz.” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİ PİYASADA BELİRSİZLİK OLUŞTURUYOR

Fuara katılan Eryay Tekstil sahibi Rıfat Erden, “Rus ortaklarımızdan oldukça memnunuz. Uzun yıllardır buraya ve doğu bloğu dediğimiz ülkelere mal satıyoruz. Rusya'da satışlarımızda bir değişiklik yok. Her şey planladığımız şekilde gidiyor. Ama Ukrayna'da yaşanan olaylardan sonra Ukraynalı müşteri sayımız yüzde 10'a kadar düştü. Müşterilerimiz yarının ne olduğunu bilmediklerinden dolayı çekinerek mal alıyorlar.” şeklinde konuştu.

Fimka Grup Pazarlama Müdürü Serdar Kavramış da, “Fuar ilk gün itibariyle çok hareketli değil. Geçtiğimiz yıllara nazaran daha sönük geçiyor. Bizim en büyük pazarımız Rusya. Ve inşallah önümüzdeki günlerde hareketlenir. Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan olaylardan sonra tekstil olarak bir kaybımız var. Çünkü Ukraynalı müşterilerimiz artık çok fazla gelemiyor. Orada bir pazar kaybımız var.” dedi.

Krizlerin bir de fırsat oluşturduğuna işaret eden Kavramış şu tespitlerde bulundu: “Herkes şu anda Ukrayna'dan çıkarken bizim oraya yatırım yapmak gibi planlarımız var. Genelde bu şekildedir. Irak'ta da aynı şey yaşandı. Irak'ta birçok ülkenin firmaları dışarı çıkarken bazı Türk firmaları içeri girdiler ve şu anda iyi konumdalar. BGH herkesin işine yarayacak bir sistem. Bürokrasiyi ne kadar azaltırsanız ticareti o kadar geliştiriyorsunuz. Bunun birçok ülkede örnekleri var. Biz de bu konuda yapılan çalışmaları destekliyoruz.” CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.