Türk Kızılayı, Mısır Halkına Yardım Edecek

Türk Kızılayı, Mısır Halkına Yardım Edecek

Türk Kızılayı’nın uluslararası yardımlardan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Kamil Kolabaş, Mısır’da olaylardan etkilenen halka yapılacak yardımları görüşmek üzere başkent Kahire’yi ziyaret etti.

Türk Kızılayı’nın uluslararası yardımlardan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Kamil Kolabaş, Mısır’da olaylardan etkilenen halka yapılacak yardımları görüşmek üzere başkent Kahire’yi ziyaret etti.

Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, yaşanan olaylar sonucu oluşan insani ihtiyaçların tespiti ve ilgili kuruluşlar ile temaslarda bulunmak üzere Kahire’ye giden Kamil Kolabaş’ın, Türkiye’nin Kahire Büyükelçiliği ve Mısır Kızılayı’nın temsilcileriyle görüşmelerde bulunarak mevcut durumu değerlendirdiği, Türk Kızılayı’nın ülkede yaşanan karışıklıklardan etkilenen insanlara yardım etme isteğinin aktarıldığı ifade edildi. Görüşmeler neticesinde ise mağdur duruma düşen Mısır halkına yardım kararı alındı.

"OSMANLI’DAN BERİ BAĞIMIZ VAR"

Mısır Kızılayı’nın halen en yetkili konumunda bulunan Genel Sekreter Mamdouh Gabr ile de görüşen Kolabaş, işbirliği yapabilecek alanlara değindi. Türk Kızılayı’nın yardımlaşma konusundaki olumlu tavrından memnuniyet duyduklarını dile getiren Genel Sekreter Gabr, ülkelerinde ciddi olayların vuku bulduğunu ve bu koşullar altında Türk Kızılayı’nın yardımına çok önem atfettiklerini ifade etti.

Genel Sekreter Gabr ayrıca Mısır Kızılayı’nın Osmanlı İmparatorluğu bünyesinde faaliyetlerine başladığını belirterek, ortak tarih ve değerlerin de önemli katkısı olacağına inandığı işbirliğine açık bir tavır tutunduğunu yineledi.

"KIZILAYIN YARDIMLARI ÖNEMLİ"

Türkiye’nin Mısır'da uzun dönemde, çok önemli bir görevi olduğunu vurgulayan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı ise Türk Kızılayı’nın Mısır’da yardım faaliyetleri yürütmesinin önemine değindi.

"MAZLUMLARIN YANANDAYIZ"

Görüşmelerde uluslararası hukuk ve 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri'nden doğan sorumluluklardan dolayı Mısır’daki duruma kayıtsız kalınamayacağını belirten Kamil Kolabaş da Türk halkının Mısır halkına olan kardeşlik ve dayanışma duygusunu göstermek amacıyla ve tamamen insan onurunu korumak kaygısıyla bölgeye bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türk Kızılayı olarak nerede bir mazlum varsa yanında olduklarını ifade eden Kolabaş, "Her zaman mazlumların yanında yer almaya devam edeceğiz. Kardeş Mısır Kızılayı ile beraberce yardım organizasyonlarını yürüteceğiz.” ifadelerini kullandı.


CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.