Türk halkı görevini yaptı

Türk halkı görevini yaptı

Kısa adı ESAM olan Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Halil Sugözü, İsrailin zulmü karşısında Türk halkı görevini yerine getirdi dedi

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi  (ESAM) Konya Şube Başkanı Dr. İbrahim Halil Sugözü, düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Filistin’e yaptığı zulmü bir kez daha şiddetle kınadıklarını ifade ederken yaşanan savaş karşısında Türkiye’nin ve İslam ülkelerinin de tutumunu değerlendirdi. Sugözü, “Türk halkı ve Türk sivil toplum kuruluşları İsrail mezalimine karşı her zaman tepkisini göstermektedir. Ancak son olaylara verilen tepki bu güne kadar olanların hepsinden daha anlamlı ve daha büyük olmuştur. Türk halkının bu duyarlığı ile birlikte yardım kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, Diyanet İşleri Başkanlığı ve diğer kurum ve kuruluşlar Türk halkının yardımlarını bölgeye ulaştırma konusunda övülmesi gereken faaliyetlerde bulunmuşlardır. Bütün bu çabalar akan kanı durdurmasa da yaralara bir nebze olsun merhem olmaya devam etmektedir” dedi.
Sugözü, İsrail’in son Gazze istilasına siyasilerden de bu güne kadar gerçekleşmeyen bir yoğunlukta tepki geldiğini de hatırlatırken, “Tarihte ilk defa İsrail, Bakanlık (MEB) emriyle ilköğretim okullarında protesto edilmiş ve Gazze şehitleri için saygı duruşunda bulunulmuştur. Bu tepki çeşidi de dünyada bir ilk olmuştur. Her görüşten siyasetçi İsrail’e tepkisini farklı şekillerde göstermiştir. ESAM Konya Şubesi olarak, duyarlı davranan herkese ve her kuruma teşekkür etmeyi vazife saymaktayız” diye konuştu.
İsrail’in yaptığı savaş değil, katliam, soykırım ve kanlı bir işgaldir diyen Sugözü, “İsrail’in bu cüretini savaş olarak görmek mümkün değildir. Savaşın tanımlanmış kurallarından ve hukukundan hiç birisi ortada yoktur. İsrail teröre karşı savaş yaptığını ileri sürerek tepkiden ziyade birçok ülkeden destek görmektedir. ESAM Konya Şubesi olarak, İsrail’in faaliyetlerini bir savaş değil bir çeşit katliam, soykırım, istila veya kanlı işgal olarak değerlendirmekteyiz” dedi.
İsrail’e karşı gereken Tepki olduğunu ancak etkinin olmadığını da belirten Dr. İbrahim Halil Sugözü,  “Safını belli etmek adına Türkiye, çoğu Arap ülkelerinden daha duyarlı olarak itibarını korumuştur. Ancak Başbakanın ve Cumhurbaşkanının bireysel tepkileri ancak bir Türk vatandaşının tepkisi seviyesinde kalmış, yönetici siyasetçiler olarak İsrail’e yaptırım anlamında bir eylem maalesef gerçekleştirememişlerdir. İstila ve katliam sırasında resmi anlamda diplomatik bir yaptırım uygulanmamıştır.
Dolayısıyla Türkiye, İsrail katliamına karşı bu tepkisi ile gönüllere hitap etmek dışında hiçbir etkide bulunamamıştır. Başbakanın açıklamalarından sonra İsrail’in tavırlarındaki değişiklik ise Türkiye’ye karşı sadece bir kırgınlık belirtisi olarak açıklanabilir. Nitekim Türkiye ile yapılmış olan hiçbir anlaşma durdurulmamış, İsrail’den yana da hiçbir diplomatik tepki ortaya konmamıştır” diyerek tepkilerini dile getirdi.
Konuşmasının sonunda kazanın yine mazlumlar olduğunu belirten Dr. İbrahim Halil Sugözü, “Yaşanan tüm olaylara rağmen Kazananların başında Filistin gelmektedir. Katliamı kabul edemeyen ve Gazze halkı için elinden geleni esirgemeyen vicdan sahibi Müslüman ülke halkları ve onlara destek veren, zalimin karşısında olduğunu ilan eden Yahudi ve Hıristiyanlardan bazıları olmuştur. Kaybedenler ise İsrail, BM, AB, ABD ve ne yazık ki onların güdümünde olan Müslüman ülkelerin yöneticileri olmuştur” diye konuştu.
ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.