Türk Gıda İhracatçıları Çin Pazarında Atağa Geçti

Türk Gıda İhracatçıları Çin Pazarında Atağa Geçti

Türk gıda ihracatçıları, 1,3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatı artırmak için tanıtım atağına kalktı. Çin’in Xiamen şehrinde 8-11 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenen 'Çin Doğrudan...

Türk gıda ihracatçıları, 1,3 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracatı artırmak için tanıtım atağına kalktı. Çin’in Xiamen şehrinde 8-11 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenlenen 'Çin Doğrudan Yatırım ve Ticaret Fuarı'na katılan Egeli ihracatçılar, Çin’in en büyük ithalatçılarıyla ikili iş görüşmeler gerçekleştirdi.

Çin heyetine, Xiamen Belediyesi Ekonomi ve Ticaret Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Yao Muzhong başkanlık ederken, Türkiye heyetine, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk başkanlık yaptı. Türk heyetinde, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya ve Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Başkanı Mehmet Kadri Gündeş yer aldı.

Çinli ithalatçılar en fazla ilgiyi Türk zeytinyağına ve kuru meyvelerine gösterdi. ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, 10 firma ile ikili görüşme yaparken, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep de yoğun bir ikili görüşme trafiği yaşadı. Xiamen’in “Kardeş şehir protokolü” ve “İyi niyet protokolü” imzaladığı 18 ülke ile e-ticaret yapacak bir network ağı kurma projesi olduğunu belirten Sabri Ünlütürk, İzmir’in Xiamen ile “İyi niyet protokolü” imzaladığını, bu network ağı sayesinde İzmirli firmaların ihracatının sadece Çin’e değil, 18 şehrin bulunduğu ülkelere de artacağını, bu anlamda Xiamen ziyaretinin çok verimli geçtiğini kaydetti.

DÜNYA İKİNCİLİĞİNİ HEDEFLEYEN ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜ İÇİN ÇİN HEDEF PAZAR

ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, 2000 yılı sonrasında zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 170 milyona çıkaran Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin, 200 bin tondan 650 bin tona ulaşmasının beklendiğini dile getirdi. Gündeş, Türkiye’yi dünya ikincisi yapacak bu rekoltenin katma değere dönüşmesi için yeni ihracat pazarları bulmanın şart olduğunu vurguladı. Çin’in zeytinyağını yeni tanıdığını ve tüketiminin son yıllarda sürekli artarak 40 bin tonu geçtiğini anlatan Gündeş, “Uluslararası Zeytinyağı Konseyi verilerine göre Çin’de 2020 yılında zeytinyağı tüketebilecek 150 milyonluk zengin bir kitle olacak. Böylesine devasa bir pazarda kaliteli Türk zeytinyağlarının tercih edilir olmasını istiyoruz. Türkiye’de karışım yağ olmaması Çin’in de bizi seçmesi için avantaj olacak. 2015 yılında Mart ya da Nisan aylarda Çin’den bir “Alım Heyeti”ni İzmir’de ağırlamak için çalışma başlattık.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Çin’e zeytinyağı ihracatı 2010 yılında 318 ton seviyesinde iken, bu rakam her yıl artarak 2013 yılı sonunda bin 195 tona ulaştı. ZZTK, Çin Halk Cumhuriyeti’ni hedef pazar olarak belirledi. ZZTK, Xiamen’den sonra 12-14 Kasım 2014 tarihlerinde Şanghay’da Çin’in en büyük gıda fuarlarından biri olan FHC (Food Hospitality China) 2014 Gıda Fuarı’na katılacak. ZZTK, söz konusu fuara 2009 yılından beri katılıyor.

KURU MEYVE İHRACATINDA DA ÇİN HEDEF PAZAR

Çinliler, Türk kuru meyvelerine de yoğun ilgi gösterdi. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, 10 firma yetkilisi ile ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Kuru Meyve Tanıtım Grubu’nun Çin Halk Cumhuriyeti’ni hedef pazar olarak belirlediğini hatırlatan Celep, şunları kaydetti: “Çin’de büyükşehirler Şanghay ve Pekin’de gıda fuarlarında yaptığımız tanıtım çalışmalarına Xiamen ile devam ettik. Özellikle kuru incire yoğun ilgi var. 2010 yılında Çin’e kuru incir ihracatımız sadece 32 ton iken, 2013 yılı sonunda 2 bin 341 tona ulaştık. Kuru kayısı ihracatımızda 142 ton’dan 340 tona çıktı. Hong Kong ve Vietnam üzerinden de Çin’e önemli miktarda kuru meyve ihracatı oluyor. Dünyanın en fazla büyüyen ve zenginleşen coğrafyasına ihracatımızı arttırmak için tanıtım çalışmalarımız devam edecek.”

ZENGİNLİK ARTTI, BAHARAT TÜKETİMİ PATLADI

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Tarakçıoğlu, Çinli firmalarla yaptıkları ikili iş görüşmelerinde özellikle kereste talebi ile karşılaştıklarını söyledi. Mobilya hammaddesi olarak kullanılabilecek değişik ağaç cinslerine karşı bir taleple karşılaştıklarını belirten Tarakçıoğlu, kısa sürede Orman Bakanlığı’ndan bu konuda bilgi alarak, Çinli yetkililerle ticaret olanaklarını zorlayacaklarını söyledi. Çin’de son yıllardaki yüksek büyüme sonrasında refahın arttığını anlatan Tarakçıoğlu, “Çin’deki refah artışına paralel olarak yemek kültürü zenginleşti. Her türlü baharata yoğun ilgi gösteriyorlar. Türkiye’den Çin’e baharat ihracatının gelişebileceği bir zemin var. Ticari ilişkiler devam ettirildiği takdirde baharat ihracatımız artış gösterecektir.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.