Türk ekonomisine Nobelli övgü!

Türk ekonomisine Nobelli övgü!

Nobel Ödüllü ekonomist Stiglitz ise Türkiye'nin 2009 yılındaki krizde hata yapmadığını kaydetti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Nobel Ödüllü ekonomist Josepn Stiglitz ile birlikte Türk ekonosini değerlendirdi, 2013 yılı için umutlu konuştu. Nobel Ödüllü ekonomist  Stiglitz ise Türkiye'nin 2009 yılındaki krizde hata yapmadığını kaydetti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Ekonomi Kurumu tarafından Çeşme Altınyunus Oteli'nde ''Borç Dinamikleri, Finansal İstikrarsızlık ve Büyük Durgunluk'' temasıyla düzenlenen ''3. Uluslararası Ekonomi Konferansı''nda İngilizce olarak yaptığı sunumda, Türkiye'nin ekonomik gelişimi, yapısal reformlar ve hedefleriyle ilgili bilgi verdi. 
 
Ülkenin bir çok alanda önemli adımlar attığını, bunun rakamlara da yansıdığını ifade eden Şimşek, ''Bu gelişimin doğal yansıması da Türkiye'deki yabancı şirket sayısının artmasıyla gerçekleşmiştir. Türkiye'de 10 yıl önce 5 bin yabancı şirket faaliyet gösterirken bugün 31 bin şirkete ulaşılmıştır'' dedi.
 
Şimşek, Türkiye'nin 2009 krizi sonrası kendisini çabuk toparladığını, bankacılık başta olmak üzere bir çok sektörün global krize rağmen sorun yaşamadığına işaret ederek, 2012 için beklenen yüzde 3,2'lik büyüme hızıyla Türkiye'nin Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkeleri arasına gireceğini söyledi. 

"KRİZDEN FIRSAT ÇIKTI"
 
Şimşek, Avro bölgesinde yaşanan krizin Türkiye'yi de etkilediğini, krizin ticareti, turizmi, ihracatı etkilediğini, ancak en önemlisi beklentileri olumsuz etkilediğini ifade etti. 
 
Türkiye'nin bu olumsuz tablo içerisinde, ihracatta Avrupa'nın payını azaltmasının olumlu etkilerini gördüğünü ifade eden Şimşek, şöyle devam etti: 
 
''10 yıl öncesine bakınca ihracatımızın yüzde 58'inin AB bölgesine olduğunu görürüz. Bu oran şimdi yüzde 38'e düştü. Asya ve özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine ihracatımız arttı. 10 yıl öncesine göre Avrupa'ya yaptığımız ihracat payında yüzde 19 azalma görülürken Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya ihracatımız payının yüzde 350 oranında arttığını görüyoruz. Global krizler gözönüne alındığında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya'ya odaklanmamız bize çok yardımcı oldu.'' 
 
BÜYÜME HEDEFLERİ
 
Şimşek, sunumunun ardından  Nobel Ödüllü ekonomist Josepn Stiglitz ile birlikte katılımcıların sorularını yanıtladı. 
 
Maliye Bakanı Şimşek, bir katılımcının büyüme hedefini neden düşürdükleri yönündeki bir sorusu üzerine, varsayımları yaparken dünyadaki birçok kriteri gözönünde bulundurduklarını, bu noktada IMF'in Avro bölgesi için yaptığı büyüme tahminini düşürmesinin, kendi varsayımlarını etkilediğini dile getirerek, ''Çünkü bizim ihracatımızın oldukça büyük bir bölümü Avro bölgesine yapılmaktadır. Avro bölgesindeki kriz gözönüne alınırsa 3,2 makul ve başarılı bir büyüme oranı olur'' dedi.  
 
"TÜRKİYE HATA YAPMADI"
 
Nobel Ödüllü ekonomist Josepn Stiglitz de bir soru üzerine Türkiye hakkında yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin kriz öncesi ve sırasında dünyanın önde gelen ekonomilerinin yaptığı hataları yapmadığını belirtti.
 
Stiglitz, ''Böyle bir durgunluk döneminde Türkiye'nin gelişen pazarlara yönelik hareketi ve ihracatını bu pazarlara yönlendirmesi çok olumlu ve akıllı bir adım oldu'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.