'Türk Dünyası, Müzeler İle Ortak Değer Ve Bilincini Diri Tutacak'

'Türk Dünyası, Müzeler İle Ortak Değer Ve Bilincini Diri Tutacak'

'Türk Dünyası'nın Kültürel Mirası ve Müzeler' konulu uluslararası forum Bursa’da başladı.

'Türk Dünyası'nın Kültürel Mirası ve Müzeler' konulu uluslararası forum Bursa’da başladı. Azerbaycan, Başkurdistan, Gagavuz, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan ile birlikte toplam 19 Türki Cumhuriyet'in müze temsilcisinin katıldığı forum, daha sonra İstanbul’da devam edecek.

Bursa Ördekli Kültür Merkezinde TÜRKSOY ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen forum yapılan açılış konuşmalarının ardından 5 oturumla devam edecek. Müzeler Forumu'nun açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son yıllarda ki çalışmalar ile Bursa’nın açık hava müzesine dönüştürüldüğünü söyledi. Altepe, “Müzeler bize göre basit sergilerden ibaret değil, geçmişin ve geleceğin bugünde buluşma noktasıdır. Edebiyata, sanata, bilime teknolojiye ve hayatın her alanına ışık olmaktadır. Bu anlamda Türkiye dünyanın müze ülkelerinden biridir, Bursa’da Türkiye’nin açık hava kentlerinden biridir.” dedi.

Başkan Altepe, forumun Türk dili konuşan ülkeler ve halklar arasında başta ortak tarih, kültür ve din olmak üzere müzeler konusunda çalışmalar yapılıp, işbirliğinin gelişmesi, bu ülkeler arasında sanatsal işbirliğinin gelişmesi ve müzecilik konusunda bu ülkeler ve halklar arasında ortak çalışmalar geliştirilmesi gibi faydası olacağını söyledi.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş da, konuşmasında bugün Türk dünyasının UNESCO’su olarak adlandırılan Türksoy’un ilk defa bu anlamda müzecilik ve kültürel mirzasın korunması adına bu çapta önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını söyledi.
Fırat Purtaş, konuşmasının ardından kültürel mirasın korunması adına yaptıkları çalışmalardan dolayı Başkan Recep Atepe’ye plaket ve madalya takdim etti.

MÜZELER MİLLETİN HAFIZA MEKANIDIR

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz ise müzelerin sıradan resmi daireler ve dört duvardan ibaret olmadığının altını çizerek, “Müzeler bir milletin hafıza mekanlarıdır. Müzeler toplumun geçmişi ile o anki yaşamı ve geleceği ile net alakalı hafıza mekanlarıdır. Hafızasını kaybetmiş bir insan neler kaybetmişse, hafızasını kaybetmiş bir toplumda, millette aynı şeyleri kaybetmiştir. Gelecek namına her türlü tehlikeye, her türlü riske açıktır.” şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Samet Ercoşkun da, konuşmasında Osmanlı’ya başkentlik yapmış Bursa’nın son zamanlarda ki yapılan çalışmalarla hızla hak ettiği değeri almaya bulmaya başladığını belirtti. Açılış konuşmalarının ardından forum oturumlarla devam etti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.