Turizm değerlerine sahip çıkmalıyız

Turizm değerlerine sahip çıkmalıyız

TÜRSAB Konya B.T.K Başkanı Özdal Karahan ve yönetim kurulu üyeleri Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Konya Şube Başkanı Mustafa Balta ve yönetim kurulu ziyaret ederek, Konya turizminin gelişimi ve geleceğini konuştu.

Ziyarette Konya Turizminin gelişmesi ve hak ettiği yere gelmesi için çalıştıklarını kaydeden TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, “Şehrimizin turizminin gelişmesi ve bu sektörde ekonomik gelirinin artması adına çeşitli organizasyonlar düzenliyoruz.  şehrimize ait değerlerimize sahip çıkarak, korumaya çalışıyoruz.  Özellikle Hz. Mevlana anma programları kapsamında Şeb-i Arus’un başka şehirlerinde yapılmasına karşı çıkıyoruz. İstanbul’da düzenlenen Mevlana Anma programına engel olmalıyız. Yalnız Konya’da Şeb-i Arus’un yapılması sağlanmalıdır. Bu konu sadece bizim konumuz değildir. Şehrimizin ortak konusu olmalıdır.  Otellerde, restoranlar ve uygun olmayan mekânlarda sema gösterilerinin yapılmasını önlemeye çalışıyoruz. Turizmde ortak değerlerimize ve anma programlarına Konya olarak hep birlikte sahip çıkmalıyız. Bu konuda kamuoyu oluşturarak, birlikte çalışmak için mülki ve yerel yöneticilerimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, iş dünyasının temsilcileri odalarımızı ziyaret ediyoruz. Bu amaç la ASRİAD Konya Şubesini de ziyaret ederek, Konya turizminin gelişmesi konusunda birlikte çalışmalar yaparak, fikir alışverişlerinde bulunmak için ziyaretinize geldik. Amacımız, Konya’nın turizmde hak ettiği yere gelmesi ve sektörün ve şehrimizin ekonomik kazancının artmasıdır. Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz” dedi. 

ASRİAD Konya Şube Başkanı Mustafa Balta şehrimizin turizm değerlerine birlikte sahip çıkılması gerektiğini dile getirerek, “Şehrimizin turizm değerlerine sahip çıkılması ve turizmin geliştirilmesinde ortak hareket edilmelidir. Halkımız turizm değerlerimizin farkında olmadığı gibi, yeterli bir bilgiye de sahip değildir. Halkımız bu konuda eğitilmelidir. Hz. Mevlana ortak bir değerimiz olup,  anma programlarının Konya dışında yapılmasını yanlış görüyoruz. Bize ait olan bir değerin anmasının başka illerde yapılması iyi değildir. Tabi ki yapılan programların özüne uygun olması da önemlidir. Bunun üzerinde birlikte çalışmalıyız. Şehrimizin bu sorunun çözümü için birlikte hareket etmesi oldukça önemlidir. Diğer taraftan turistin konaklamasında şehrimiz yetersizdir. Turistleri getiren tur operatörleri ve tur düzenleyenler Hz. Mevlana’nın dışında bir şey anlatmadığını düşünüyoruz. Oysa şehrimiz turisttik eserler ve kültür açısından çok zengindir. Sorun bu zenginliğin yeterince değerlendirilmeyişidir. Bu noktada şehrimizi yönetenlerle, sivil toplum kuruluşları ve iş dünyasının temsilcileriyle birlikte çalışmalar yaparak turizmde hak ettiği yere getirebiliriz. ASRİAD olarak yapılacak çalışmalara her türlü desteği vermekten de mutlu oluruz” diye konuştu.   ASRİAD Konya Şube Başkanı Mustafa Balta, TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretin anısına birer hediye takdim etti.  

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.