Turistlerin TL'ye yoğun ilgisi

Turistlerin TL'ye yoğun ilgisi

Yılbaşından itibaren kullanılmaya başlanacak TL için Merkez bankası, İngilizce tanıtım broşürü hazırlattı.

Paradan 6 sıfırın atılmasının ardından YTL ile tanışan ve 2005 yılının başından bu yana YTL'yi kullanan Türkiye, 1 Ocak 2009'da kullanıma geçilecek TL'ye hazırlanıyor.

Bankalar, kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör kadar hazırlıklarını aralıksız sürdüren Merkez Bankası, TL için bastırdığı ''TURKISH LIRA Information Guide'' başlıklı broşürünü Turizm Danışma Bürolarına gönderdi.
5, 10, 20, 50, 100 ve 200 YTL'lik banknotlar ile kuruşların resimleriyle birlikte İngilizce anlatıldığı broşürün kapağında 200 YTL'nin üzerindeki Atatürk resmi bulunuyor.
Banknotlardaki güvenlik unsurları hakkında bilgilerin bulunduğu broşürde, banknotlarda resimleri kullanılan Yunus Emre, Fatma Aliye, Buhurizade Mustafa Efendi, Ord. Prof. Dr. Cahit Arf, Mimar Kemaleddin, Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı hakkında kısa bilgiler de yer alıyor.
Konya Turizm Danışma Bürosuna da gönderilen broşürler Mevlana'yı anma etkinlikleri kapsamında kente gelen yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Türkiye'de paranın değişeceğini öğrenen turistlerin broşürden bir tane aldığını ifade eden yetkililer, ''Bazıları Türkiye'de 6 sıfırın atıldığını ve bir süre önce yeni paraya geçildiğini biliyor, hatırlıyor. Yeniden sıfır atılıp atılmadığını soranlar bile oluyor. Daha fazla bilgi için de broşürden alıyor'' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.