Turan kültür birliğidir

Turan kültür birliğidir

Macar Türkolog Atilla Mateffy , “Turancılık her dönem farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bir dönem siyasi bir anlam ifade eden Turancılık, son yıllarda kültürel bir birliği sembolize etmektedir” dedi.

Konya Türk Ocağı'nda düzenlenen “Türkiye Dışında Turancılık”  konulu panelde Macar Türkolog Atilla Mateffy ve Hacettepe Üniversitesi Türkoloji Bölümü Doktora Öğrencisi Tamaş Csernyei konuştu. Panelin açılışında konuşan Türkocağı Konya Şube Başkanı Vedat Erden, gündemle ilgili konulara değindi. Yeni Torba Yasa'yale internetin sıkı denetim altına alınacağını dile getiren Erden, “Artık mahkeme kararı olmadan internet siteleri kapatılabilecek. İnternette paylaştıklarınız başına bela olabilecek. Bir haberi ısrarla takip edilen gazeteciler, toplumun huzurunu bozmaktan yargılanabilecek” dedi.
Hacettepe Üniversitesi Türkoloji Bölümü Doktora Öğrencisi Tamaş Csernyei, Macaristan'daki Turancılık akımı hakkında bilgi verdi. Macaristan'da Turancılık fikrinin çok tarihi bir geçmişi sahip olduğunu belirten Tamaş Csernyei, “Macaristan'da Komunizm döneminde Turan ismi yasaklanmıştı. Fakat 1989'dan bu yana Turancılık fikri yeniden yayılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinde Panislavizm, Panlatinizm, Pangermenizm akımları ortaya çıktı. Bütün akımlar Avrupa ülkelerinde yayılırken, Macar halkı Avrupa'nın ortasında yalnız kaldı. Macarlar, Avrupa'nın ortasında yok olmamak için kendi gelenek ve göreneklerine sahip çıktı. Macar dilini korumak için büyük çaba gösterdiler. Bunda Turancılık fikri de etkili oldu. Macaristan'ın 1 asır içerisinde Almanlaşacağını iddia edenler, yanıldı. Çünkü Macarlar, geleneklerine sahip çıkan bir halk” dedi.

MACARİSTAN'DA KURULTAY YAPILIYOR

Macarların Asya'dan gelen bir Turan halkı olduğunu dile getiren  Tamaş Csernyei, “Macaristan, Doğu ile Batı arasında bir köprü olmuştur. Diğer Avrupa ülkeleri tarafından sürekli dışlanan Macaristan, köklerini ve geldiği yeri unutmadı. Macaristan'da Turancılık akımı yasaklandı. Macaristan'da 'Yer altı Turancılığı' ortaya çıktı. Komunizmin yıkılmasının ardından Turancılık fikrini savunan dernekler kuruldu. Geçtiğimiz yıllarda kurulan Turan Derneği, 2 yılda 1 kurultay düzenliyor. Bu kurultayda Orta Asya ülkelerinden gelen Turan halklarının temscilcileri ve sanatçıları eski gelenekleri canlandırıyor” ifadelerini kullandı.

TURAN KÜLTÜREL BİRLİĞİMİZİN SEMBOLÜ

Macar Türkolog Atilla Mateffy ise Turan teriminin 17. yüzyılda ortaya çıktığını belirterek, “Turan halkları Orta Asya, İç Asya ve Orta Avrupa'da yaşamaktadır. Kazaklar, Özbekler, Kırgızlar, Azeriler, Osetler, Macarlar, Türkler Turan hakları arasındadır. Turancılık her dönem farklı amaçlar için kullanılmıştır. Bir dönem siyasi bir anlam ifade eden Turancılık, son yıllarda kültürel bir birliği sembolize etmektedir. Türkiye ve Macaristan iki büyük Turan ülkesidir. Son yıllarda Macaristan'da düzenlenen Turan kurultayına Macar hükümeti de destek vermektedir. Türkiye'den ve Türki ülkelerden de bu kurultaya büyük bir ilgi var. Bu kurultayla birlikte Turan halklarının geleneklerini canlı tutuyor ve yeni nesillere tanıtıyoruz” diye konuştu.

İBRAHİM BÜYÜKEKEN merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.