Tunceli Cemevi, Muharrem Ayı Sebebiyle Her Gün İftar Yemeği Veriyor

Tunceli Cemevi, Muharrem Ayı Sebebiyle Her Gün İftar Yemeği Veriyor

Tunceli'de Muharrem ayında tutulan 12 İmam orucuna başlandı. Alevi nüfusunun yoğunlukta olduğu Tunceli'de Cemevi tarafından vatandaşların oruçlarını açmaları için her gün iftar yemeği veriliyor.

Tunceli'de Muharrem ayında tutulan 12 İmam orucuna başlandı. Alevi nüfusunun yoğunlukta olduğu Tunceli'de Cemevi tarafından vatandaşların oruçlarını açmaları için her gün iftar yemeği veriliyor. Tunceli Hacı Bektaş-i Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Cemevi dedesi Ali Ekber Yurt, Alevilerin Muharrem ayı içinde Kerbela'da yaşanan şiddetten dolayı kendilerini bir çok şeyden mahrum bırakarak oruç tuttuklarını dile getirdi.

Muharrem orucunun Kerbela olayına kadar sadece oruç şeklinde gerçekleştirildiğini belirten Ali Ekber Yurt, "Hz. Hüseyin'in Kerbala olayında şehadetinden sonra Muharrem orucu sadece oruç olmakla kalmayıp aynı zamanda bir mateme dönüşmüştür. O tarihten sonra Ehlibeyt'e gönül verenler ve onu sevenler, bu ibadeti, ibadetle birlikte mateme dönüştürmüşlerdir. Daha sonraki süreçte ise 12 İmamlarla özdeştirerek bu orucu 12 gün tutmaya başlamışlardır." diye konuştu.

Alevilerin Muharrem ayı içinde Kerbela'da yaşanan şiddetten dolayı, bir yakınını kaybetmiş kadar kendilerini bir çok şeyden mahrum bırakarak oruç tuttuklarını dile getiren Yurt, "Bu orucu tutarken Kerbala şehitleri ve ehlibeyte saygıdan ötürü, o gün uygulanan şiddetten dolayı, hiç bir canlının boğazlanmasına ve kesilmesine müsaade etmez ve yapmazlar. Yine canlıya saygıdan ötürü 12 gün boyunca et yemezler. 12 gün boyunca su içilmez. Kerbela şehitlerinin susuz şehadete ermesinden dolayı su içmezler. Yalnız buna bir parantez açmam gerekiyor. Su içmemek demek, sıvı tüketmemek demek değildir. Çünkü bedeni susuz bırakıp hastalığa sebep vermemek gerekiyor. İnsan bedeni insana Allah tarafından emanet edilmiş en kutsal varlıktır. Bazı yörelerde banyo yapmayarak, tıraş olmayarak, soğan ve sarımsak yemeklerini yemeyerek bu matemlerini tutarlar. Bu süre içinde kesinlikle 12 gün boyunca eğlence yapılmaz. Kız isteme, nişan olayı, düğün olayı kesinlikle olmaz. Yani Alevi-İslam inancındaki insanlar bu 12 günü en yakınını kaybetmiş gibi bir matem ile geçirirler." dedi.

Muharrem orucunun, İslam âleminin Ehlibeyt'e duyduğu sevginin oruç ile somutlaştırılması anlamına geldiğini ifade eden Alevi Dedesi Ali Ekber Yurt, "Bu açıdan Aleviler bu aya, bu mateme özellikle önem verirler. Muharremin 13. günü de yine Ehlibeyt'e duyulan sevgi ve soyunun devam etmesinden dolayı, şükür kurbanları keserler. Ehlibeyt soyunun devam etmesinden dolayı Cenab-ı Hakk'a şükrederler." diye konuştu.

Tunceli Cemevi'nde gerçekleşen iftar yemeğine katılan vatandaşlar, cemevi dedelerinden Hayrettin Meriç'in duasıyla iftarlarını açıyor. 12 günlük orucun sonunda aşure dağıtımı gerçekleşecek.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.