Tüm okuyuculara hizmet veriyor

Tüm okuyuculara hizmet veriyor

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, pandemi dönemi boyunca aldığı sıkı önlemlerle hijyenik çalışma ortamını koruyarak tüm okuyucuları ağırlamaya devam ediyor

KTO Karatay Üniversitesi Merkez Kütüphanesi pandemi döneminde maske kullanımı, sosyal mesafe kuralları, dezenfekte işlemleri gibi tüm önlemlere titizlikle devam ediyor. Kendi öğrenci ve mezunlarının yanı sıra, dilekçe ile başvurulması hâlinde farklı üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere, sınavlara hazırlanan adaylara ve kitapseverlere kapılarını açan KTO Karatay Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, her gün 08.30-20.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Alınan tedbirlerle 08.30-11.00 saatleri arasında öğrenci ve okuyuculara ev sahipliği yapan Merkez Kütüphanesinde, 11.00-12.00 saatleri arasında temizlik ve havalandırma işlemleri yapılıyor. Bu işlemler, iki vardiya şeklinde devam ediyor.

KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Zeynep Nur Kesimler, Merkez Kütüphanesinin sağladığı avantajları vurgulayarak; “Anatomi atlası, fizyoloji, histoloji gibi farklı branşlarda pek çok yayına kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bunun yanı sıra katalog sorgulama sistemi sayesinde hangi kitabın nerede olduğunu zaman kaybetmeden kolaylıkla tespit edebiliyoruz. Ayrıca pandemi koşullarına çok dikkat ediliyor, düzenli olarak kütüphanede dezenfekte işlemleri devam ediyor. Biz de çalışma saatlerine riayet ederek, rahatlıkla çalışmalarımızı sürdürebiliyoruz” dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu Gamze Kut, Merkez Kütüphanesini tercih etme nedenlerinden bahsederek; “Lisans eğitimim sürecinde de şu an olduğu gibi sıklıkla kütüphanede ders çalışıyordum. Kütüphanenin geniş, ferah ve sessiz olması daha fazla verim almamı sağlıyor. Alıştığım ve sevdiğim bir ortam olduğu için mezun olduktan sonra da kütüphaneyi kullanmaya devam ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

YKS’ye Merkez Kütüphanesinde hazırlanan ve gelecek planlarını anlatan Ömer Perhiz; “Pilotaj Bölümünü istediğim için çalışmalarıma yoğun bir şekilde devam ediyorum. KTO Karatay Üniversitesi’nin bu bölümü açtığını öğrendiğim zaman gerçekten çok mutlu oldum. Kütüphanenin dışardan öğrenci kabul etmesi, bizlere hem üniversite ortamını tatma hem de bir üniversiteden alınabilecek faydaları görme açısından imkân sağladı. Pandemi koşullarına uyulmasının yanı sıra asansörlerde pedal sistemi kullanımı gibi en ince detaylarına kadar düşünülmesi beni cezbetti” dedi.

KOLAY ULAŞIM BİZLERE BÜYÜK AVANTAJ SAĞLADI”

Selçuk Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Okan Boğa ve Necmettin Erbakan Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Münevver Hilal Çetin, Merkez Kütüphanesinde yürüttüğü çalışmalar ve burayı tercih etme nedenlerinden kısaca bahsederek; “KTO Karatay Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde bölüm derslerimin takibini sürdürüyorum. Ayrıca yakın zamanda KPSS hazırlıklarına da başlayacağım ve yine burada çalışmalarıma devam etmeyi planlıyorum. Konya’da birçok kütüphane seçeneği mevcut fakat KTO Karatay Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin gerek fiziksel koşulları gerekse görevlilerin ilgili oluşundan dolayı, bu kütüphaneyi daha çok seviyor ve tercih ediyorum. Merkez Kütüphanesinin bir tarafının camlarla kaplı olması, güneş ışığını tamamen almamızı ve böylelikle aydınlık bir ortamda ders çalışabilmemizi sağlıyor. Kütüphanenin merkezi bir konumda olması, içinde bulunduğumuz süreçte ulaşım problemi yaşanmaması ve dışardan öğrencilere kullanımının açık olması bizim için büyük bir avantaj. KTO Karatay Üniversitesi’ne bizlere bu imkânları sunduğu için teşekkür ederim.” şeklinde konuştular.

Merkez Kütüphanesi’nde sürdürdüğü Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Sınavı çalışmaları hakkında konuşan KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serdar Acar; “Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hâkim ve Savcı Adaylığı Sınavına hazırlanırken her gün KTO Karatay Üniversitesi Merkez Kütüphanesini kullandım. Adli Hâkimlik gibi hem zor hem de çok detaylı soruların yer aldığı bir sınava hazırlanırken odaklanabilmemiz için gerçekten ferah, sessiz ve konforlu bir ortama ihtiyacımız oluyor. Merkez Kütüphanesinin salonları yazın serin, kışın yeteri kadar sıcak oluyor. Koltukları konforlu, masalar geniş ve hijyen konusunda çok başarılı. Çok iyi ve donanımlı bir kütüphane olduğunu düşünüyorum. Pandemi sürecine çok iyi hazırlanmış bir ortam var. Kütüphanenin çalışma saatleri içerisinde iki kez dezenfekte edilmesi, bu süreçte tedirginlik hissetmeden çalışmamı sağlıyor. Biz mezun öğrencilere böyle bir ders çalışma fırsatı sağlandığı için mutluyum” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

HABER MERKEZİ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.