Tüketici Güven Endeksi, Mayıs'ta Yüzde 3,1 Azaldı

Tüketici Güven Endeksi, Mayıs'ta Yüzde 3,1 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında azaldı....

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında azaldı. Nisan ayında 78,5 olan endeks, Mayıs ayında 762ya düştü.

TÜİK tarafından yapılan açıklamada, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklenti endeksi yüzde 4,4 oranında azalarak, Mayıs ayında 81,6 değerine düştü. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı. Nisan ayında 107 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 4,1 oranında azalarak, Mayıs ayında 102,7 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi. Tüketici Güven Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 3,1 oranında azaldı. Nisan ayında 78,5 olan endeks Mayıs ayında 76 değerine düştü. Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında azaldı. Nisan ayında 94,9 olan endeks değeri Mayıs ayında 93,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı. Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. Nisan ayında 26,6 olan endeks, Mayıs ayında da aynı değerde kaldı. Bu durum, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre değişmediğini gösterdiği belirtildi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.