Tüik: En Fazla Üretim Ve Teslimat Linyitte Gerçekleşti

Tüik: En Fazla Üretim Ve Teslimat Linyitte Gerçekleşti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, katı yakıtların 2014 yılı Mayıs ayı toplam satılabilir üretim miktarlarına bakıldığında en fazla üretim ve teslimat linyitte gerçekleşti. TÜİK’ten yapılan açıklamada söz konusu...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, katı yakıtların 2014 yılı Mayıs ayı toplam satılabilir üretim miktarlarına bakıldığında en fazla üretim ve teslimat linyitte gerçekleşti.

TÜİK’ten yapılan açıklamada söz konusu dönemde taşkömürünün 151 bin 679 ton, linyitin 4 milyon 771 bin 115 ton ve taşkömürü kokunun 389 bin 747 ton olarak üretildiği belirtildi. Ürünlerin teslimat miktarlarına bakıldığında ise; taşkömürünün 1 milyon 933 bin 266 ton, linyitin 5 milyon 40 bin 765 ton ve taşkömürü kokunun 406 bin 342 ton olarak gerçekleştiği görüldü.

Üretimin teslimatları karşılama oranı en düşük taşkömüründe gerçekleşti. Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı yüzde 7,8 ile en düşük taşkömüründe yaşandı. Bu oran linyitte yüzde 94,7 iken taşkömürü kokunda yüzde 95,9 olarak hesaplandı.

Taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı. Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde ise; taşkömürü teslimatının yüzde 47,7’si termik santrallere, yüzde 27’si kok tesislerine, yüzde 6,4’ü demir-çelik haricindeki sanayiye, linyit teslimatının yüzde 93,8’i termik santrallere, yüzde 4,7’si demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokunun ise yüzde 98,4’ü demir-çelik sanayine sevk edildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.