Tramvay ihalesini kim aldı?

Tramvay ihalesini kim aldı?

Yarım asırlık tramvayların kullanıldığı Konya'da, ihale öncesinde Bursa'da üretimi yapılan İpekyolu adlı tramvaylar da gündeme gelmişti.

Toplu ulaşımda kullanılmak üzere alınması planlanan 60 yeni tramvayın ihalesi 17 Ekim tarihinde yapılmıştı. İhale öncesinde ihale şartnamesinin Skoda firmasının şartlarını sağladığı iddiaları yapılırken, en düşük fiyatı da Skoda firması verdi. Şimdi ihalenin kimde kaldığı merak ediliyor

Konya'nın gündemini uzun süre meşgul eden, 2004 ve 2009 yıllarında yapılan mahalli idareler seçimlerinde seçim vaadi olarak da kullanılan tramvayların yenilenmesi için ilk somut adım 17 Ekim tarihinde atılmıştı. 17 Ekim'de Konya'daki raylı sistemin yenilenmesi, yeni tramvayların alınması için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihaleye çıkılmıştı. İhale sürecinde Ankara OSTİM Raylı Sistemleri Kümesi, Dünya Gazetesi'ne vermiş olduğu demeçte, Türkiye genelinde tramvay üretimi yapabilecek firmaların bulunduğunu, bunların başında da Bursa'daki İpekböceği adlı tramvay üretimi yapan firmanın yer aldığını belirtmiş, cari açığın da arttığı bir dönemde olunduğuna işaret edilerek, Türkiye genelindeki raylı sistem ihalelerinde yüzde 51 yerlilik şartının aranması gerektiği vurgulanmıştı. Tüm bu şartlara rağmen 17 Ekim tarihinde yapılan tramvay ihalesine yerli hiçbir firmanın katılmamış olması, ihalede en düşük fiyatı veren firmanın ise ihale öncesinde Büyükşehir Belediyesi'nden bir heyetin ziyaret ettiği Almanya'daki Skoda firması olması dikkatlerden kaçmadı.

Alaeddin-üniversite tramvay hattı için 60 adet tramvay aracı, 58 kalem yedek parçası ve 1 adet deray ekipmanı mal alımı ihalesini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, ihale tekliflerini değerlendiriyor. Yapılan ihalede en düşük teklifi 98 milyon 700 bin Euro ile Skoda verirken, bu teklife göre 1 adet vagonun maliyeti 1 milyon 645 bin Euro’ya denk geliyor. İhalede, en yüksek fiyatı ise 160 milyon 315 bin 533 Euro ile Bombardier isimli firma verdi.

İHALEYE 6 FİRMA KATILDI

Konya'nın belki de en önemli projelerinden ve Konya'yı ilgilendiren en önemli ihalelelerden birisi olan tramvay ihalesine katılan 6 firma içerisinde hiçbir yerli firmanın bulunmaması, ihaleye katılan firmaların tamamının yabancı olması, ihale sürecinden önce Büyükşehir Belediyesi'nden bir heyetin ziyaret ettiği Skoda firmasının en düşük teklifi vermesi akıllarda soru işaretleri bıraktı. İhale öncesinde Dünya Gazetesi'nin haberinde 'adrese teslim ihale' ifadeleriyle yer verilen açıklamada Konya'nın ihale şartnamesini oluştururken Skoda firmasını tarif ettiği iddia edilmişti. Yapılan ihalenin sonuçlarının önümüzdeki birkaç gün içerisinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

İhaleye katılan firmalar ve verdikleri teklifler ise şu şekilde:

1- Skoda (Çek Cumhuriyeti) 98 milyon 700 bin Euro

2- PESA (Polonya) 109 Milyon Euro

3- CNR (Çin) 110 milyon 294 bin 788 Euro

4- CAF (İspanya) 113 milyon 931 bin 807 Euro

5- Astra (Romanya) 121 milyon 740 bin 488 Euro

6- Bombardier (Almanya) 160 milyon 315 bin 533 Euro

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum