Traktörlerin Karıştığı Kazalarda Yaklaşık 9 Bin Kişi Hayatını Kaybetti

Traktörlerin Karıştığı Kazalarda Yaklaşık 9 Bin Kişi Hayatını Kaybetti

Türkiye'nin en önemli meselelerinin başında trafik kazaları geliyor. Her yıl binlerce kişinin yaşamını yitirdiği ve binlercesinin yaralandığı kazalarda, milyarlarca liralık da maddi zarar meydana geliyor.

Türkiye'nin en önemli meselelerinin başında trafik kazaları geliyor. Her yıl binlerce kişinin yaşamını yitirdiği ve binlercesinin yaralandığı kazalarda, milyarlarca liralık da maddi zarar meydana geliyor. Bu kazalar arasında dikkat çekenlerden bir grubu, tarım bölgelerinde yaşananlar. Başta tarım faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yürütüldüğü bölgelerde ve özellikle hasat mevsimlerinde tarım araçlarının karıştığı trafik kazalarında da her yıl çok sayıda can ve mal kaybı yaşanıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu, traktör ve benzeri tarım araçlarının kullanılmasında gereken özen ve hassasiyetin gösterilmemesi, ışıklandırma, hız, römorklarda yük ve yolcu taşınması, güvenli yükleme ve taşıma kurallarına uyulmaması gibi birçok ihlâller sebebiyle meydana geliyor. İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 2008 ile 2012 yılları arasında traktörlerin karıştığı 8 bin 732 kazada bin 592 kişi hayatını kaybetti, 15 bin 180 kişi yaralandı.

Türkiye’de traktörlerin sebep olduğu ya da karıştığı trafik kazalarının önlemesine yönelik olarak Konya’dan başlatılan, bazı bakanlıkların yanısıra Yiğit Akü’nün katkılarıyla hayata geçirilen "Güvenli Traktör Kullanımı" kampanyasının ikinci etabı, 12 Kasım 2013'te Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde. Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ile Yiğit Akü’nün desteklediği kampanya çerçevesindeki ilk etkinlik, 26 Eylül’de Türkiye’de en çok traktörün bulunduğu Konya’nın Altınekin ilçesinde yapılmıştı. Protokol üyelerinin yanısıra çok sayıda çiftçinin katıldığı etkinlikte, uzmanlar tarafından trafik kuralları, güvenli traktör sürüş teknikleri, ilk yardım ve tarım işlerinin güvenli bir şekilde yapılmasına yönelik eğitimler verilmişti. Hedefinde binlerce traktör kullanıcısı ve ailelerinin bulunduğu kampanyanın amaçları trafik kuralları hakkında bilgilendirmek, güvenli traktör sürüş tekniklerini benimsetmek, traktörlerin sebep olduğu trafik kazalarını azaltmak, doğru traktör kullanımıyla tarım işlerinin güvenli yapılmasını sağlamak ve traktör kullanıcılarının araçlarını daha iyi tanıyarak sosyal yaşamlarına doğru bir şekilde dahil etmeleri olarak belirlendi. Kampanyanın ikinci ayağı için Manisa seçildi. Saruhanlı'daki etkinlikte, Konya’da olduğu gibi gün boyunca konunun uzmanları tarafından başta traktör kullanıcıları olmak üzere bütün çiftçilere eğitimler verilecek. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.