Torba yasadan emeklilik çıktı

Torba yasadan emeklilik çıktı

Kamuya olan borçlara ödeme kolaylığı getiren torba yasa sayesinde 40 bin kişi emekliliğe hak kazandı

SGK, bugün sona eren düzenleme için son başvuru gelene kadar bekleyecek. En büyük borç yapılandırma operasyonu olan torba yasayla, 6.2milyon kişi ve şirketin devlete olan 51.4milyar liralık borcuna ödeme kolaylığı getirildi.Uygulama sayesinde 40 bin çalışan da Ziraat Bankası’ndan kullandığı krediyle primborcunu ödeyip emekli oldu. Emekliliğe hak kazandığı halde prim borcu olduğu için aylık bağlanamayan esnaf ve çiftçiler yüzde 0,79 faiz ve 60 ay vadeli kredi kullanarak borcunu kapatıp emekliliğe adım attı. Borcunu ödeyen emekliler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya da başladı. Torba yasadan yararlanmak için son gün. Kamu kurumları yoğunluk nedeniyle geçtiğimiz hafta sonu açık kalarakmükelleflerin başvurularını aldı.Ancak yine de kuyruklar oluştu.

Sıra numarası alın

SGK, bugün başvuru için sıra numarası alan ya da sıraya girmiş olan borçluların tamamının başvurusunumesai saati gözetmeksizin kabul etme kararı aldı. Bu amaçla ilgili birimler son başvuru gelene kadar açık kalacak.

Telefonla yeni davet

Başta Maliye ve SGK olmak üzere kamu kurumları, kendisine borcu olan mükellefleri telefonla arayarak son fırsattan yararlanma çağrısı yaptı. Büyük vergi daireleri ilk 100 veya 200 gibi büyük borçlulara davet gönderirken küçük vergi dairelerinde bin liranın üzerindeki tüm borçlulara telefonla “son gün” hatırlatması yapıldı.

HABER: Erdoğan SÜZER/ ANKARA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.