"Toplumsal yaşam alanından dışlanmak istemiyoruz"

"Toplumsal yaşam alanından dışlanmak istemiyoruz"

Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan ve Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, “Toplumsal yaşam alanından dışlanmak istemiyoruz” dedi

Türkiye'de yaklaşık 8 buçuk milyon engelli bulunuyor. 8 buçuk milyon engelli vatandaş, fiziksel engellerine rağmen devletten ve vatandaştan “engelsiz bir yaşam” talep ediyor.Toplumsal hayatın ve gündelik yaşamın bir parçası olan engelliler, vatandaştan pozitif ayrımcılık da beklemiyor. Engelliler sadece erişebilirlik, toplu taşıma ve eğitim konusunda iyileştirmeyi bekliyor. Engelli vatandaşlar, “Bize acıma duygusu ile yaklaşmayın, sadece bizim de çeşitli haklarımızın olduğunu bilin” diyor.

BİZLERİ RENCİDE EDENLERE İTİBAR GÖSTERMEYİN

Görmeyenleri Koruma Derneği Başkanı Veli Özağan, kamuda çalışan engellilerin, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde 1 gün idari izinli sayıldığını dile getirdi. Böyle bir hakkının olmasına rağmen bazı kurumlarda engelli çalışanlarının hak ihlaline uğradığını aktaran Özağan, “Devletin tanımış olduğu izin hakkını engelli çalışanına kullandırtmayan kurumlar var” dedi. Günlük hayatını devam ettirmeye çalışan engellilerin, toplum içinde de çeşitli engeller ile karşılaştığını söyleyen Özağan, belediye otobüslerinin içindeki anonsların çalışmamasının, görme engelli vatandaşları ciddi manada mağdur ettiğini bir kez daha vurguladı. Özağan, “Sesli anons, görme engellilerin hakkı değil midir? Bu hakkımızdan yararlanma konusunda kim, neden rahatsız olur? Otobüs şoförlerinin anonsu kapatmaması gerekir. Bir de geçtiğimiz günlerde Merhaba Gazetesi aracılığıyla dile getirdiğimiz konu var. Kapı kapı dolaşıp, engelliler adına para toplayanlar var. Ne olur vatandaşlarımız, bizleri rencide eden bu insanlara itimat göstermesin. Vatandaş bir de engellilere acıma hissi ile yaklaşmasın. Sadece engellilerin hak sahibi olduklarını bilsinler ve engellilere öyle bir muamele göstersinler” şeklinde konuştu.

MESAFE ALINIYOR AMA YETERSİZ KALINIYOR

Konya'da engelliler okullarının eğitim düzeyinin de yetersiz kaldığını söyleyen Özağan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstihdam konusunda da sıkıntılar var. 50 ve üzerinde işçi çalıştıran özel kuruluşlar yüzde 3 oranında da engelli istihdam etmelidir. Yoksa bu kanuna aykırılığın cezası var. Özel sektör bu konuya dikkat etmeye çalışıyor. Devlet dairesinde de kontenjan yüzde 4. Oysa görüyoruz ki, kamu kurum ve kuruluşlarında engelli istihdamı yeterli seviyede değil. Kısacası kapalı ve açık alanlar başta olmak üzere, toplu taşıma araçlarındaki uygulamalar engelliler için yeniden düzenlenmeli. Konya'da engelliler için bir şeyler yapılıyor, çeşitli konularda belli mesafeler alınıyor ama yetersiz. Biz, engelliler olarak yılın sadece belli günlerinde anılmak istemiyoruz. ”

DESTEKLERİN DAHA DA ARTIRILMASI GEREKİR

Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı ise şunları söyledi: “Engelli bireylerin ortak sorunları var. Bugün bizim en büyük sorunumuz rapor meselesi. Konu, Ankara'ya iletildi. Çözüm noktasında beklentimiz var. Bir diğer sorunumuz da dilencilik yapan merdiven altı dernekler ve bizlere yaşattıkları mağduriyet. Bizim adımıza vatandaştan para toplayanlar oluyor. Bu konudaki rahatsızlığımızı sürekli dile getirmemize rağmen vatandaşlarımızın duygularını sömürenler oluyor. Bunlara göz açtırmamalıyız. Vatandaşımız, bu fırsatçılara imkân vermesin. Engelli bireylere devletimiz destek veriyor ama bu desteklerin daha da artırılması gerekir. Ortopedik engelliler olarak toplu ulaşımda bir sıkıntımız yok. Vatandaşımız, toplu ulaşımda bize ayrılan yerlere oturmasın yeter. Kurumlarda da çok fazla eksiğimiz yok. Bir de engelli yollarına araç park edenler oluyor. Bu konuda da yaşadığımız sorunlar oluyor. Bu konuda vatandaşımızdan daha fazla hassasiyet bekliyoruz. Bir de engelliler olarak biz yılın belli günlerinde değil, her gün anılmak, önemsenmek istiyoruz.”

EMRE ÖZGÜL

adsiz-002.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.