Toplulaştırma şart

Toplulaştırma şart

TÜBİTAK tarafından desteklenen Arazi Toplulaştırma Çalışmaları için yeni bir dağıtım modeli geliştirilmesi konulu proje konuşuldu. Prof. Dr. Tayfun Çay, " Tarımsal verimliliği artırabilmek arazi toplulaştırması yoluna gidilmelidir" dedi

Konya Tarım İl Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümünün birlikte yürüttüğü ve TÜBİTAK’ın desteklediği Arazi Toplulaştırma Çalışmaları için yeni bir dağıtım modeli projesiyle ilgili toplantı gerçekleştirildi.  Konya İl Tarım Müdürlüğü seminer Odasında gerçekleştirilen toplantıya İl Tarım Müdürü Seyfettin Baydar, Arazi Toplulaştırma Çalışmaları İçin Yeni Bir Dağıtım Modeli Projesi Yürütücüsü Selçuk Üniversitesi Mühendisliği Fakültesi  Harita Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Çay,  Arş. Gör. Ela Ertunç, Araştırma Görevlisi Hüseyin Haklı’nın yanı sıra harita ve ziraat mühendisleri, ilgili oda başkanları ve firma temsilcileri katıldı.  Toplantının açılışında konuşan Arazi Toplulaştırma Çalışmaları İçin Yeni Bir Dağıtım Modeli Projesi Yürütücüsü Prof. Dr. Tayfun Çay insanın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan temel ekonomik faaliyet kolunun tarım olduğunu belirterek, “Mevcut tarım topraklarını daha verimli kullanma zorunluluğu bu denli açıkken, miras yasalarındaki hükümler, hisseli ve bölünerek yapılan satışlar, sulama kanallarının yapımı ve yol çalışmaları gibi nedenlerle Türkiye’de tarım arazileri küçük, parçalı ve dağınık bir görünüm arz etmekte, bu durum işgücü, sermaye ve üretim kayıplarına neden olarak tarımsal verimliliği olumsuz yönde etkilemektedir. Tarımsal verimliliği artırabilmek adına öncelikli olarak tarım arazilerinin daha fazla parçalanmasını önleyici hukuksal tedbirler alınmalı, sonrasındaysa mevcut parçalı yapı modern tarım işletmeciliği esaslarına göre yeniden birleştirilmeli ve düzenlenmeli, yani arazi toplulaştırması yoluna gidilmelidir” dedi.

5 MİLYON HEKTAR ALANIN ÜZERİNDE TOPLULAŞTIRMA YAPILDI

Tayfun Çay 1961 yılından bugüne 5 milyon 82 bin hektar alanda arazi toplulaştırma yapıldığına dikkat çekerek, “Türkiye’de arazi toplulaştırma çalışmalarına başlandığı 1961 yılından günümüze kadar toplam 5 milyon 82 bin 785 hektar alanda toplulaştırma çalışmaları tamamlanmıştır. Arazi toplulaştırma çalışmalarının bu denli yavaş yürütülüyor olmasının en önemli nedeni, sürecin yoğun emek ve zaman istemesi bir o kadar da politik ve karmaşık bir süreç olmasıdır. Özellikle arazi toplulaştırma projelerinin en önemli aşamalarından olan dağıtım çalışmaları, sürecin en karmaşık bölümüdür. Yapılan çalışmada mevcut dağıtım modelinin dezavantajlarını ortadan kaldıran, zamandan ve emekten tasarruf sağlayan, çok fazla sayıda veriyi (işletme sayıları, işletme tercihleri ve blok sayıları) aynı anda işleyip tarafsız bir şekilde değerlendirebilen, böylece parsellerin arazi sahiplerinin tercihlerine göre en uygun bloklara, bloklar içerisinde minimum boşluk kalacak şekilde atayabilen optimizasyon tekniklerine dayanan bilgisayar tabanlı yeni bir dağıtım modeli geliştirilmiştir” ifadelerini kullandı.  Araştırma Görevlisi Hüseyin Haklı ise, arazi toplulaştırma çalışmalarında süreci bilgisayar ortamına aktarmaya ağırlık verdiklerini söyledi.  Haklı, “Arazi toplulaştırma sürecini kısaltarak ülkemizin tarımına, ekonomisine katkı sunmak hedefindeyiz. Bilgisayar ortamında bir tek butona basarak arazi toplulaştırma sürecini en asgari düzeye indiriyoruz.” Toplantı sonunda katılanlara sertifikaları verildi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.