'Toplantıya Hakan Fidan da katılsın'

'Toplantıya Hakan Fidan da katılsın'

TBMMde bugün 995 milyon liralık MİT bütçesi ele alınacak. Komisyon üyeleri, toplantıya Müsteşar Hakan Fidanın da katılmasını istediler

TBMM  Plan Bütçe Komisyonunda bugün 995  milyon liralık Milli İstihbarat Teşkilatı bütçesi ele alınacak. Komisyonun muhalefete mensup milletvekilleri, toplantıya MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da katılmasını istediler. MİT, geçen yıla kadar bütçesinin görüşüldüğü komisyon toplantılarına üst düzey bir temsilci göndermiyordu. Geçen yıl ise MİT Müsteşar yardımcısı bu toplantıya katılmıştı.
 
MHP Manisa milletvekili ve komisyon üyesi Erhan Akçay, MİT’in bütçesinin görüşüldüğü toplantıya Müsteşarın da katılmasını istedi. Akçay geçen yılki komisyon toplantısında da, ‘’Burada MİT Müsteşar Yardımcısın görmekten mutlu oldum. Keşke Müsteşarı da görseydik. Şimdiye kadar görüşmelere MİT Müsteşar Yardımcısı da gelmiyordu. MİT Müsteşarının, Oslo ve İmralı’da PKK elebaşıyla yaptığı felsefi, siyasi, stratejik değerlendirmeleri bizimle paylaşmasını da arzu ederdik’’ demişti.
 
TBMM’de bugün ele alınacak olan MİT’in 2013 yılı bütçesi, geçen yıla oranla yüzde 32.2 oranında arttırıldı ve 995 milyon 569 bin liraya yükseldi. 2012’de MİT’in bütçesi, 750 milyon 942 bin lira olarak gerçekleşmiş, 2011 bütçesi ise 665 milyon lira olmuştu.
 
MİT, 2013’deki bütçe büyüklüğü ile başta Cumhurbaşkanlığı ve TBMM ve Başbakanlık olmak üzere bir çok kurumu da geride bıraktı.  Çankaya’nın 2013 yılı ödeneği, 2012 bütçesine göre yüzde 13.6 artışla 157.6 milyon liraya ulaştı. TBMM’nin bütçesi ise yüzde 18.7 artarak 773 milyon lira oldu. MİT, Başbakanlık’ın 769 milyon 789 bin liralık bütçesini de geride bıraktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.