TOKİ'ye 23 bin dava

TOKİ'ye 23 bin dava

Bakan Bayraktar, TOKİ projelerinde; konutların geç teslim edilmesi veya buna bağlı bazı sebepler ile alıcılar tarafından dava açıldığını açıkladı

Bakan Bayraktar, TOKİ projelerinde; konutların geç teslim edilmesi veya buna bağlı bazı sebepler ile alıcılar tarafından 21 bin 127, teslim edilenlerdeki eksik ve kusurlu işler nedeniyle ise 1951 dava açıldığını açıkladı.
 
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nin başı açılan davalarla dertte. CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt’un soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın verdiği yanıt, TOKİ’ye karşı açılan davalar ve sonucunu gözler önüne serdi.
 
Bakan Erdoğan Bayraktar, TOKİ projelerinde; konutların geç teslim edilmesi veya buna bağlı bazı sebepler ile 26 Eylül 2012 tarihi ile alıcılarca açılan 21 bin 127 adet tazminat davası bulunduğunu, bu davaların sonucunda mahkemelerce hükmedilen tazminatın alacaklısına ödendiğini bildirdi.
 
Eksik ve kusurlu
 
Bu davaların yanı sıra, teslim edilen konutlarda eksik ve kusurlu işler olduğu iddiası ile 26 Eylül 2012 tarihi itibarıyla, TOKİ Başkanlığı aleyhine açılan bin 951 adet dava bulunduğunu kaydeden Bayraktar, mahkemelerce davacı lehine tazminata hükmedilmesi halinde tazminat tutarlarının ödendiğini ve yüklenicisine rücu davaları açılmakta olduğunu söyledi.
 
Bakan Bayraktar, konut teslimlerindeki gecikmelerden dolayı hak sahiplerine 15 Ekim 2012 tarihi itibarıyla ödenen tutarın 109 milyon 195 bin 492,73 TL olduğunu bildirdi.

CHP’li Aykut Erdoğdu’nun soru önergesini de yanıtlayan Bayraktar, TOKİ’nin sosyal konut projelerinin satış kampanyalarını ve yapım ihalelerini kamuoyuna duyurmak için yazılı basın aracılığı ile ilan verdiğini ve geniş bir kesime ulaşmak için tirajı yüksek gazetelerin tercih edildiğini belirtti.
 
Kullanılacak görsel malzemeye göre ilan boyutlarının belirlendiğine dikkat çeken Bakan Erdoğan Bayraktar, 2007 yılından bugüne kadar gazetelerde 437 frekans ilanı yayınlandığını, bu ilanlar için 7 milyon 170 bin 447,37 TL (KDV hariç) ödeme yapıldığını açıkladı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.