TOKİ projeleriyle ilgili yeni gelişme! Yüzde 566 zam bekleniyor

TOKİ projeleriyle ilgili yeni gelişme! Yüzde 566 zam bekleniyor

Türkiye'de TOKİ (Toplu Konut İdaresi Başkanlığı) projelerinden ev satın alan ve satın almak isteyen milyonlarca vatandaş var. TOKİ'nin projeleri finanse etmesi için büyük bit bütçeye ihtiyacı var. Bu bütçeyi destekleyen unsura yüzde 566 zam geliyor.

Türkiye genelinde ev sahibi olmak isteyen milyonlarca vatandaş var. Son yıllarda kira fiyatlarının aşırı zamlanmasıyla ev fiyatları da zirveyi gördü. Büyükşehirlerde 3 oda 1 salon dairelerin fiyatı 2-3 milyon liradan başlıyor.

toki-4.jpg

TOKİ PROJELERİ İÇİN KAYNAK ARTACAK

Durum böyle olunca vatandaş kira öder gibi ev sahibi olabileceği TOKİ projelerini tercih ediyor. TOKİ, yeni projeler için büyük bir kaynağa ihtiyaç duyuyor. Söz konusu kaynakları artıracak bir durumla ilgili dikkat çeken çalışmanın yapıldığı iddia edildi.

yurt-disi.jpg

TEKLİF TBMM'YE GELECEK

Kurban Bayramı tatili sonrasında TBMM'ye gelecek olan ve vergi düzenlemelerini içeren pakette yurt dışı çıkış harçlarına zam yapılacağı konuşuluyor. 150 lira olan yurt dışı çıkış harcının 1000 lira ile 1750 lira aralığında yeniden belirlenmesi öngörülüyor. Eğer harç 1000 lira belirlenirse artış oranı yüzde 566, 1750 lira belirlenirse yüzde 1066 olacak.

toki-1.webp

ZAM SAYESİNDE CİDDİ GELİR ELDE EDİLECEK

Bu dev zammın en çok TOKİ'ye yarayacak olması dikkatlerden kaçmadı. Yurtdışı çıkış harçlarından 2023 yılında 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir sağlandı. Yurtdışı çıkış harçlarının belli bir bölümü TOKİ’ye aktarılıyor. Yani TOKİ bu sayede daha çok gelir elde etmiş olacak. Böylece yeni projelere hız verilmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Merkezi