Tohumculuğun Geleceği Masaya Yatırıldı

Tohumculuğun Geleceği Masaya Yatırıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri (TSÜAB) 'Ortak İstişare Toplantısı' Kızılcahamam’da yapıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Tohum Sanayicileri ve Üreticileri (TSÜAB) 'Ortak İstişare Toplantısı' Kızılcahamam’da yapıldı.

‘Tohumculuk’ konusundaki mevcut mevzuatların uygulamalarında ortaya çıkan hususlar ve ayrıca TSÜAB üyelerinin talepleri doğrultusunda gündeme gelen konularda, bilgi alma-bilgi verme ve sorunlara ortak çözümler üretmek amacıyla bir araya gelindi. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üst düzey yöneticiler olarak Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum Burak, Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ümit Bayram Kutlu, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Dr.Nevzat Birişik, Tarım İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Ali Yıldırım ile birlikte, ayrıca bu dört genel müdürlükten ilgili daire başkanları ve uzmanlar;
TSÜAB kanadından ise yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile TSÜAB bünyesinde oluşturulmuş 'Ürün Daimi Çalışma Grupları'nın başkan, başkan yardımcıları ve raportörleri katıldı.

Toplantıda konuşan Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, tohumculuk sektörüyle ilgili kararların oluşmasına yardım etmek üzere öneriler ve raporlar hazırlamanın ve bunları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili diğer bakanlık, kurum ve kuruluşlara sunmanın, TSÜAB’ın önde gelen görevlerinden birisi olduğunu vurguladı. Gençer, bunun için zaman zaman ‘İstişare Toplantıları’nın yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

TOHUMCULUK HIZLI GELİŞME GÖSTERDİ

Toplantıya katılan Bakanlık yetkilileri de tohumculuğun son yıllarda çok hızlı gelişmeler gösterdiğini ifade etti. Gelişen her konuda olduğu gibi tohumculukla ilgili konuların da zaman zaman yetkili merciler ve uygulayıcılar tarafından yeniden değerlendirilmek suretiyle, gerekli düzenlemelerin yapılmasının gereğinden bahisle, toplantının bu bakımdan faydalı olacağına değinildi.

İstişare toplantısı süresince sekiz ana başlık altında 32 konu üzerinde mevcut durum değerlendirmesi ve tartışmalar yapıldı. Konular öncelik sırası, kısa-orta ve uzun vade süreleri ve kurumsal sorumluluk alanları doğrultusunda mevzuatlar, destekler ve diğer konular olmak üzere sınıflandırıldı. Toplantının değerlendirilmesi sırasında, Bakanlık ve TSÜAB yöneticileri, tespit edilen konularda sonuç alınması için kendilerine düşen görevleri yerine getireceklerini ifade etti. Hazırlanan 'Toplantı Sonuş Raporu' toplantıya katılan Bakanlık temsilcileri ve TSÜAB’ın tüm üyeleri ile paylaşıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.