TMO’daki sorun Meclis gündeminde

TMO’daki sorun Meclis gündeminde

CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) randevu sistemindeki sorunlar nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi.

Bektaş, TMO’nun randevu sisteminin çalışmadığını, Çiftçi Kayıt Sistemi’nde olmayan çiftçinin buğdayının alımı için randevu verilmediğini, ve üreten insanların tüccara teslim edildiğini öne sürdü.

ÜRETENLER MAĞDUR EDİLİYOR

Barış Bektaş yazılı olarak Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesinde şunları dile getirdi: “Konya Ovası hızla çölleşmekte ve ekilebilir alanlar hızla kaybedilmektedir. TMO’nun randevu sistemi çalışmamaktadır. Çiftçi Kayıt Sistemi’nde olmayan çiftçinin buğdayının alımı için randevuda verilmemektedir. Randevu sistemi çalıştırılmayarak üreten insanlar tüccara teslim edilmiş durumdadır. AKP Hükümeti kendi ülkesinin çiftçisine, Sırbistan ve Rus çiftçisine sahip çıktığı kadar sahip çıkmamaktadır. Üretim maliyetleri nedeniyle tarımsal üretim azalmakta ve gençler tarım istihdamı içinde yer alamamaktadır. TMO, tarımda istihdamı artıracak önlemler alacağına hükümetin tarımı emperyal firmalara teslim etmeye yönelik politikalarına araç olmaktadır. Üreten insanları mağdur edip yandaş depo sahibi tüccarları zengin eden bu sisteme acilen son verilmelidir. Bu bağlamda; Çiftçi Kayıt Sistemi’nde olmayan ancak üretime katılan çiftçilerimize geçmiş dönemden farklı olarak neden bu yıl randevu verilmiyor? Bakanlığınızın bu randevu sitemi ile buğday üreticisi çiftçinin mağdur edildiğinden bilgisi var mı?”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.