TL'deki devalüasyon yüzde 30'u geçti!

TL'deki devalüasyon yüzde 30'u geçti!

Geçtiğimiz gün sürpriz bir şekilde yapılan 2 puanlık faiz artırımı da boşa gitmiş oldu...

Türk Lirası’nın yabancı ülke para birimleri karşısındaki değer kaybı dün de sürdü. Önceki gece saatlerinde 7,80’e yükseldikten sonra 7,66-7,67 seviyelerine gerileyen dolar, dün sabah saatlerinde yeniden 7,80’e çıktı. Avro da 9 lirayı aşarak 9,09’a kadar yükseldi. TL, sene başından bu yana döviz karşısında yüzde 30 devalüe oldu.

TL’DEKİ DEĞER KAYBI DURDURULAMIYOR

Türk Lirası’ndaki değer kaybı durdurulamıyor. Geçen haftayı 7,66 seviyesinden kapatan dolar, jeopolitik gerginliklerin etkisiyle yeni haftaya da yükselişle başladı. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve BDDK’nın swap adımlarıyla 7,51 seviyelerine kadar gerileyen dolar, önceki gün gece saatlerinde 7,85’le rekor tazeledi. Gece saatlerindeki hareketliliğin ardından 7,67’de dengelenen kur, sabah saatlerinden itibaren yeniden yükselişe geçti ve 7,80’e çıktı.

DEVALÜASYON, YÜZDE 30’U AŞTI

Dolar gibi rekoru tazeleyen avro da önceki gece yarısı 9,12’nin üzerini gördükten sonra biraz gerilese de, gün içinde 9,09’a kadar yükseldi.

Sene başında dolar 5,95 lira seviyesindeyken, avro da 6,66 liradan işlem görüyordu. Geçen 9 aylık süreçte dolardaki yükseliş 1,85 lira, avrodaki yükseliş ise 2,42 lira oldu. TL’nin sene başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 31 olurken, avro karşısındaki değer kaybı da yüzde 26,7 olarak gerçekleşti.

EKONOMİ SERVİSİ

Türk Lirası’ndaki değer kaybı durdurulamıyor. Geçen haftayı 7,6639 seviyesinden kapatan dolar, jeopolitik gerginliklerin etkisiyle yeni haftaya da yükselişle başladı. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve BDDK’nın swap adımlarıyla 7,51 seviyelerine kadar gerileyen dolar, önceki gece saatlerinde 7,85’le rekor tazeledi. Gece saatlerindeki hareketliliğin ardından 7,67’de dengelenen kur, sabah saatlerinden itibaren yeniden yükselişe geçti ve 7,80’e çıktı.

Dolar gibi rekoru tazeleyen avro da önceki gece yarısı 9,12’nin üzerini gördükten sonra biraz gerilese de, gün içinde 9,09’a kadar yükseldi.

TL’DEKİ DEVALÜASYON YÜZDE 30’U AŞTI

Senen başında dolar 5,95 lira seviyesindeyken, avro da 6,66 liradan işlem görüyordu. Geçen 9 aylık süreçte dolardaki yükseliş 1,85 lira, avrodaki yükseliş ise 2,42 lira oldu. TL’nin senen başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 31 olurken, avro karşısındaki değer kaybı da yüzde 26,7 olarak gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum