Tıp öğrencileri beyaz önlük giydi

Tıp öğrencileri beyaz önlük giydi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi (MTF) ve Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Tıp Fakültesinde bu yıl eğitime başlayan öğrenciler için beyaz önlük töreni düzenlendi.

Tören Ukrayna’da düzenlenen “3. Uluslararası Çocuk Hastalar Resim Yarışmasında dereceye giren 32 eserin yer aldığı serginin açılmasıyla başladı. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Meram Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev, “Beyaz önlük güzelliği, arılığı, duruluğu, temizliği, dürüstlüğü temsil etmektedir. Hekimlerde beyaz önlük giymek bir onurdur. O onuru bizim çocuklarımız bugün sırtlarına alacakları, yiyecekleri önlükle yeniden takınmış olacaklardır. Sabırlı olmaları gerektiğini yine burada tekrar ediyorum. Bir sanat ve zanaat öğrenecekleri için hekimlik usta ve çırak meselesi olduğu için lütfen hocalarımıza ve yolda kıdemce sizden büyük olanlara saygıda kusur etmeyin” dedi.

“NEÜ'YE ÖĞRENCİLERİMİZİ KABUL ETTİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM”

ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan konuşmasının başında NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve MTF Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev’e ASÜ Tıp Fakültesine bu yıl başlayan öğrencileri kabul ettikleri ve eğitim sorumluluklarını üzerlerine aldıkları için teşekkür etti. Özkan, “MTF öğretim üyelerine ASÜ öğrencilerini kendi çocuklarınızdan ayırmayacağınızı ve onlara her türlü kolaylığı sağlayacağınızı bildiğim için teşekkür ediyorum. Sevgili öğrenciler hekimlik büyük bir sorumluluk isteyen bir meslektir. Hekimlik mesleğini yapabilmek için insanı ve mesleğinizi sevmek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

“MERAM TIP FAKÜLTESİ ASÜ’YE YOL GÖSTERİCİ OLACAK”

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim için gerekli hazırlıkları yapıncaya kadar başka bir fakültede eğitim görmesine karar verildiğini ve bu eğitim kurumunun daha kıdemli, kadrosunun daha yetkin olması nedeniyle NEÜ Meram Tıp Fakültesi olduğunu hatırlattı. Öğrencilere seslenen Rektör Prof. Dr. Şahin, “Şu an 2017 - 2018 eğitim öğretim yılında beraber eğitim öğretime başlamış olduk. Bu beyaz önlüğü gururla, onurla öğrenci olarak taşıdıktan sonra mesleğe atıldıklarında karşılarına gelen bizlerin yani esasında annelerimizin, babalarımızın, kardeşlerinizin, kızlarınızın her şeyden önce bir insan olduğunu hiç unutmayın” şeklinde konuştu.

“ZOR OLDUĞU KADAR KUTSAL BİR MESLEK”

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise konuşmasında, kendilerine emanet edilen öğrencileri kardeşlik hukuku içerisinde yetiştirerek mezun edeceklerini söyledi. Rektör Şeker, “Zorlu süreç diye hep tanımlıyoruz. Kutsal görevin kendi içerisinde belirgin bir felsefesi, ahlakı, hukuku, ekonomisi elbette var. Bu gençler burada mesleki sorumluluk alacaklar. Sevgiye şefkate desteğe onların ihtiyacı var. Biz bunun bir kısmını versek de ailenin yerine tutamayız. O yüzden anneler ve babalar olarak aileler olarak çocuklarımızı desteklemeye gayret edelim. Allah kolaylıklar versin zor bir meslek, zor bir meslek olduğu kadar kutsal bir meslek” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.