TİMAV seçmeli  ders çağrısı yaptı

TİMAV seçmeli ders çağrısı yaptı

Ecevit Öksüz, seçmeli ders belirleme süreci hakkında öğrenci velilerine seslenerek, Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed'in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçilmesi için çağrıda bulundu.

Seçmeli derslerle ilgili sürecin son günlere yaklaştığının altını çizen Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Ecevit Öksüz, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Milli Eğitim Sistemimiz içerisinde Cumhuriyet tarihimiz boyunca en çok tartışılan konuların başında üzülerek ifade edelim ki; din eğitimi yer almaktadır. Din eğitimi tartışmalarının gündemimizden bir türlü düşürülmemesinin kaynağında ise bazı kesimlerin dinden uzak bir nesil yetiştirme zihniyetinin yattığına inanıyorum. Bu bağlamda Peygamber Efendimizin Hayatı, Kuranı Kerim ve Temel Dini Bilgiler gibi derslerin müfredatımıza seçmeli olarak eklenmesi Cumhuriyet tarihimizde eğitime dair alınmış en önemli kararlardan birisidir. Milletimizin ve evlatlarımızın bu dersleri seçme oranlarına baktığımızda da adımın ne kadar önemli olduğunu, milletimizin değerlerine ve inançlarına ne kadar büyük önem verdiğini görmekteyiz. Dünyanın birçok bölgesinde gelişen sapkın din anlayışlarının, dine dair FETÖ, DEAŞ ve benzeri unsurların insanları kendi ürettikleri din anlayışları ile aldatamamaları için de alınabilecek en itidalli tedbir sahih bir din eğitiminden geçmektedir. Tüm bu ve benzer üretilebilecek nedenlerle 22 Şubat tarihine kadar devam edecek olan ders seçimlerinde milletimizi seçmeli din derslerinin seçilmesi hususunda özel bir gayret ve hassasiyete davet ediyorum.”

BABANIN EVLADA SORUMLULUĞU

Öksüz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Sağlam bir gelecek, güçlü bir nesil, milli bir eğitim, kültür, inanç ve değerlerine bağlı bir gençlik tahayyül ediyorsak 22 Şubat’a kadar okullarımızla irtibata geçerek bu önemli görevi ifa etmeliyiz. Bir anne babanın evlatları üzerindeki en büyük sorumluluklarından, görevlerinden birisi de evlatlarının akademik başarılarının yanında dinini de öğrenebildikleri bir eğitim fırsatını onlara sunmalarıdır. Seçmeli ders müfredatı, milletimizin on yıllardır devam eden yoğun talepleri doğrultusunda oluşturulmuş ve içerik itibariyle vakfımızın da ciddi katkılarının olduğu bir süreçte müfredat ve kaynak çalışmaları titiz bir şekilde yürütülmüştür. Milli Eğitim Bakanlığımız, tüm bu çalışmaları yaparak, asıl kaynaklarına dayalı, hurafelerden uzak, sevgi ve ahlak temelli bir din eğitimi ve öğretiminin zeminini hazırlamak ve bu doğrultuda gençlerin milli, manevi ve ahlaki değerlerine bağlı bireyler olarak yetişmesine katkı sağlamak istiyor. Başta velilerimiz olmak üzere, öğretmen ve öğrencilerimize; gençlerimizin geleceklerini inşa edecek, onların fikren ve ruhen sağlıklı bireyler olarak şekillenmelerini sağlayacak, onları gelecekte birçok yanlışlıktan ve gayr-i ahlaki tehlikelerden koruyacak Kur’an-ı Kerim, Temel Dini Bilgiler, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Arapça derslerini, seçmeli ders olarak tercih etmelerini önemle ve ısrarla tavsiye ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.