Ticaret ve sanayi odası başkanlarından feryat yükseliyor

Ticaret ve sanayi odası başkanlarından feryat yükseliyor

Sanayi kentlerinin ticaret ve sanayi odası başkanları, duran çarkların varlıkları elden çıkarmak zorunda kalmadan borçla değil yatırımla dönmesi için yardım çağrısında bulundu.

Ticaret ve sanayi odası başkanları, “Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor” etkinliğinde, çarkların uluslararası fonlara borçlanarak değil, yatırımlarla döndürülmesi gerektiğini belirterek, önceliğin reformlara verilmesi gerektiğini söyledi. MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, “Varlıklarımızı elden çıkarmadan iyi bir planlamayla reformları da hızla yaparak sıkıntılarımızı giderebiliriz” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye ekonomisinde sağlıklı büyümenin yatırım ve üretimle sağlanabileceğini belirterek, “Yabancı yatırım çekme konusunda 2003 ila 2009 yılları arasında başarılı olmuş bir Türkiye var. Bu süreci yeniden yaşayabiliriz. Elbette Türkiye en ucuz borçlanma yöntemiyle borçlanabilir. Ancak öncelik reformlar ve güven ortamıyla sağlanacak yatırım artışına verilmeli” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından online platformda düzenlenen “Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor Buluşmaları” serisine, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt konuk oldu. EGD Başkanı Celal Toprak ve ekonomi gazetecilerinin katılarak sorularıyla destek verdiği, EGD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Uluğtürkan’ın moderatörlüğünü yürüttüğü toplantıda, pandemi sürecinin kent ekonomilerine ektileri de değerlendirildi. Oda başkanları bulundukları kentin ekonomisini değerlendirmeleri sonrasında pandeminin kent ekonomilerine etkilerini anlattı. Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan başkanlar gündeme ilişkin değerlendirmeler yaptı.

“BU ÜLKENİN GENÇLERİNE VE KAYNAKLARIMIZA GÜVENELİM”

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Ünverdi de IMF ve benzeri kurumlarla borçlanarak ekonomiyi düze çıkarma çabasının uzun vadede daha büyük sıkıntılar doğuracağına inandığını belirterek, “Biz Gaziantep olarak kendi gücümüze kendi kaynaklarımıza güveniyoruz. Kendi gençlerimize güveniyoruz. Bu ülkenin gençlerine ve kaynaklarımıza güvenelim” diye konuştu.

“VARLIKLARIMIZI ELDEN ÇIKARMADAN KAYNAK BULMALIYIZ”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ise Türkiye’nin her türlü zorluğun üstesinden kolaylıkla gelebilecek güce sahip olduğunu belirterek, “Varlıklarımızı elden çıkarmadan iyi bir planlamayla reformları da hızla yaparak sıkıntılarımızı giderebiliriz. Kaynak gerekiyorsa da varlıklarımızı, kazanımlarımızı elden çıkarmadan kaynak bulmalıyız. Kendimiz üreterek, ülke kaynaklarını rantabl olarak doğru yerlere kullanarak hareket etmeliyiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.