Terör, demokrasiye engel

Terör, demokrasiye engel

Ahmet Davutoğlu, DTK Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un açıklamalarını eleştirerek, bir siyasi liderin terör örgütünü destekler nitelikte açıklamalar yapmasını büyük bir hata olarak değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un açıklamalarını eleştirerek, bir siyasi liderin terör örgütünü destekler nitelikte açıklamalar yapmasının büyük bir yanlış olduğunu söyledi.
Bir dizi açılış ve incelemede bulunmak üzere Konya’ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Ad Markelt ile Konya’da görüştü. Bakan Davutoğlu, Birlik Parkı’ndaki karşılama töreninin ardından Dedeman Otel’e giderek, BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Ad Markelt’le bir süre özel olarak görüştü. Daha sonra basın mensuplarının karşısına geçen ikili, Irak’ın demokratikleşmesi sürecine ilişkin açıklamalarda bulunarak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın toplantısının ardından Bakan Ahmet Davutoğlu AKP Bosna Hersek Seçim Bürosu’nun açılış törenine katılmak üzere Bosna Hersek Mahallesi’ne gitti. Kayalar Camii’nde Cuma namazını kılan Davutoğlu, namaz çıkışında gençlerle ve çevre halkıyla bir süre sohbet etti. AKP Bosna Hersek Seçim Bürosu’nun açılışına da katılan Davutoğlu daha sonra Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 8. Üniversite Hastaneleri Birliği toplantısına katıldı. Davutoğlu’nun Konya programı Büyükşehir Belediyesi Karaaslan Hadimi Park’ının açılışı, Merim Yeniyol Seçim Bürosu açılışı ve Şehit Piyade Er Rıdvan Adam’ın ailesine taziye ziyareti ile devam etti. Bakan Davutoğlu, akşam da Konya Ticaret Odası Meclis Toplantısı’na katıldı.
IRAK’I KENDİ GELECEĞİMİZ KADAR ÖNEMSİYORUZ
Dedeman Otel’de basın mensuplarıyla bir araya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve BM Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Ad Markelt, birlikte yaptıkları görüşmede Irak’ın geleceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi. Merkelt ile Irak'ta yaşanan son gelişmelerle ilgili kapsamlı bir görüşme yaptıklarını belirten Davutoğlu, Irak'ın son derece önemli bir tarihi dönüm noktasında olduğunu söyledi. 2009 yılında yapılan seçimler ve geçen yıl kurulan hükümet ve bu hükümetin başarısının Irak'ta demokrasinin başarısı olduğunu ifade eden Davutoğlu, bu durumun bölgedeki diğer demokratik geçiş süreçlerine son derece önemli katkıda bulunacağını bildirdi. Davutoğlu, Irak'ta yaşanabilecek gerginliklerin bölgedeki gelişmeleri olumsuz etkileyeceğini vurguladı.
Türkiye'nin dost ve kardeş ülke Irak'ın demokrasisinin ve ekonomisinin güçlenmesine, en önemlisi de siyasal barış ortamının sağlanmasına büyük önem verdiğini söyleyen Davutoğlu, ''Irak’taki bütün kardeşlerimiz etnik ve mezhebi tercihleri ne olursa olsun canları aziz ve gelecekleri kendi vatandaşlarımız kadar önemli gördüğümüz kardeşlerimizdir. O yüzden her zaman Irak ile yakından ilgilenmeyi sürdürdük. Birleşmiş Milletler de Irak'ta her zaman önemli rol oynuyor. Önemli görüşmeler yapıp bir barış ortamının sağlanmasına önemli katkı yapıyor. Özellikle ihtilaflı bölgeler, başta Kerkük ve Musul'daki gelişmelerde son derece önemli role sahipler. Sayın Merkelt, köklü tecrübesiyle Irak'taki toplumsal barışın temin edilmesine katkı sağlayan çok önemli bir devlet adamıdır. Bugün de Irak'ta hükümet kurulması sonrası gelişmeleri, güvenlik ve en önemlisi de Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'tan çekilme sürecinde ve bu çekilme sırasında ortaya çıkabilecek önemli unsurları ele aldık. Irak'taki bütün taraflarla bu görüşmeleri sürdürmeye devam edeceğiz'' dedi.
Birleşmiş Milletler ile koordinasyonu sürdüreceklerini anlatan Davutoğlu, Irak'ın barışı, refahı ve esenliği için ne yapılması gerekiyorsa Türkiye olarak o katkıyı asla esirgemeyeceklerini bildirdi.
TERÖRÜN OLDUĞU YERDE DEMOKRASİ OLMAZ
Bir gazetecinin Kastamonu'da polis otosuna yapılan saldırı ve  Demokratik Toplum Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un sözlerine ilişkin bir sorusunu Davutoğlu, şöyle yanıtladı: ''Şunu herkesin kabul etmesi lazım, terörün olduğu yerde demokrasi olmaz. Demokratik sistem içinde çalışan herkesin, demokratik sistem içinde faaliyet göstereceğini söyleyen her siyasetçinin her şeyden önce teröre karşı net tutum sergilemesi lazım. Bir terör olayı karşısında sorumluluk hisseden her siyasetçiden beklediğimiz bu. Hele hele Barış ve Demokrasi ismiyle barışı öne çıkardığı iddia edilen bir partinin her şeyden önce bu ülkenin Başbakanının konvoyuna yapılan terör saldırısı karşısında net bir tutum sergilemesi gerekir. Hepimizin üzerinde mutabık kaldığı konu, Türkiye'de demokrasi ve hukuk sisteminin işleyişi içinde teröre en ufak bir toleransın gösterilmesinin mümkün olmadığıdır. O bakımdan umut ederiz ki, bu konuda gerekli dersler alınır ve herkes demokrasiye ve hukuk düzenine bağlılığını sürdürür ve bu tür açıklamalardan kaçınır. Bu tür tahrikler ülkemiz için toplumsal barışı tehdit eden açıklamalardır. Buna karşı siyasi tercihi ne olursa olsun 73 milyonun aynı hissiyatı taşıdığını düşünüyorum.''
MERKELT: TÜRKİYE’NİN YAPICI TUTUMU SEVİNDİRİYOR
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Ad Merkelt, ''Özellikle son dönemde bölgede yaşanan yoğun gelişme ve siyasi çalkantıda, Türkiye'nin yapıcı tutumuna devam ettiğini görmek bizim için son derece önem taşıyor'' dedi. Merkelt, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Dedeman Konya Otel'de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Konya'da bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. BM Irak'a Yardım Misyonu çerçevesinde Türk Hükümeti ve Dışişleri Bakanlığı ile görüşmelerin yoğun şekilde devam ettiğini ifade eden Merkelt, ''Tüm konularda, özellikle bölgenin yeniden istikrara kavuşması konusunda bizim görevimiz yardımda bulunmaktır'' dedi ve bu çerçevede Irak ve komşu ülkelerle ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduklarını söyledi.
Son birkaç yılda Türkiye'nin, Irak'ın daha iyi bir geleceğe sahip olması için gösterdiği çabaların ne kadar yoğun ve yapıcı olduğunu öğrendiğini dile getiren Merkelt, şunları kaydetti: ''Özellikle son dönemde bölgede yaşanan yoğun gelişme ve siyasi çalkantıda, Türkiye'nin yapıcı tutumuna devam ettiğini görmek bizim için son derece önem taşıyor. Bu çerçevede görüşmede, BM'nin bu bölgede yapabileceklerini Sayın Davutoğlu'nun bakış açısıyla duymak son derece yararlı oldu.'' BM Irak'a Yardım Misyonu'nun gündemini de Davutoğlu ile paylaştığını belirten Merkelt, Irak Hükümetinin ekonomik programını destekleme çerçevesinde alınan önlemler, Irak'ta daha fazla iş imkanı, hizmetlerin daha iyi yapılması ve özellikle yolsuzlukla mücadelede hükümete destek konusunda da görüş alışverişinde bulduklarını aktardı.
Özel Temsilci Merkelt, ''El Kaide lideri Usame bin Ladin'in öldürülmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine, ''Bu hafta barış seven insanlar için çok önemli bir hafta olmuştur. BM Genel Sekreteri, terörizmle mücadele konusunda sağlanan destek ve başarıyı memnuniyetle karşıladığını ifade etmiştir. Aynı şekilde Irak hükümeti de bu doğrultuda görüş belirtmiştir. Ama hepimiz biliyoruz ki daha kat etmemiz gereken çok uzun bir yol var'' dedi. Nerede olursa olsun terörü kınadığını vurgulayan Merkelt, terörizmin hiçbir hedefe varamayacağını, sadece yıkıcı neticeler doğuracağını sözlerine ekledi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.