Tekstilciler Heimtextil 2014’te Buluşacak

Tekstilciler Heimtextil 2014’te Buluşacak

Türkiye’nin yurtdışında en çok katılımcı firma ile temsil edildiği fuarlardan biri olan Heimtextil Uluslararası Ev Tekstili ve Ticari Tekstil Ürünleri Fuarı’nın tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yurtdışında en çok katılımcı firma ile temsil edildiği fuarlardan biri olan Heimtextil Uluslararası Ev Tekstili ve Ticari Tekstil Ürünleri Fuarı’nın tanıtım toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi.

Shangri- La Bosphorus Hotel’deki toplantıda konuşan BTSO ve Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay, yurt dışında düzenlenen fuarların önemine vurgu yaparak, “Sektör olarak yaptığımız çalışmalarda Ar- Ge ve inovasyon kadar pazarlama faaliyetlerine de önem veriyoruz. Özellikle ekonomik krizin yaşandığı zamanlarda pazar payımızı artırıcı çalışmalar yapabiliriz. Biz bunu sektör olarak geçmişte başardık, bundan sonrası için de başarabiliriz.” dedi.

Türkiye’nin ev tekstili konusunda dünyada önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Burkay, “Ülke olarak, dünya ev tekstili pazarında yüzde 5 gibi önemli bir payımız var. Bunun sürdürülebilmesi ve daha iyi noktalara taşınması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Girilmesi zor gibi görünen pazarlarda var olmanın başarıldığını söyleyen Burkay, “İhracat yapılması imkansız gibi görünen Çin pazarına yaptığımız ihracatı son 7 yıl içinde yaklaşık 5 kat arttırdık. Bizim amacımız girilmesi imkansız gibi görülen pazarlarda kendimizi doğru tanıtarak var olmaktır. Bunun yolu da şüphesiz Heimtextil gibi önemli fuarlarda boy göstermekten geçiyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin tekstilin birçok alanında başarılı olduğunun altını çizen Burkay, teknik ve fonksiyonel tekstil konusunda da sanayicilerin bir atılım yapması gerektiğini vurguladı.

HEİMTEXTİL 2014 FUARI’NA 160 TÜRK FİRMASI KATILACAK

8- 11 Ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Heimtextil Uluslararası Ev Tekstili ve Ticari Tekstil Ürünleri Fuarı hakkında bilgi veren Messe Frankfurt Tekstil Fuarları Başkanı Olaf Schmidt, “Heimtextil yılın ilk günlerinde tekstil endüstrisini ateşlemeye devam edecek. Yüksek erken kayıt oranları ve özellikle önde gelen Avrupalı üreticilerin fuara tekrar katılması, dünya çapında sektör liderlerinin Heimtextil’e katılması, fuarın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Heimtextil 2013 Fuarı için Türkiye’nin en önemli ülkelerden biri olduğunu söyleyen Olaf Schmidt, “Türkiye, tekstil sektöründe, özellikle son yıllarda dünyanın önemli ülkelerinden biri olma yolunda ilerliyor. Türk ev tekstili sektörü her yıl ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Her yıl çok sayıda Türk firmasını ağırlayan fuarımıza bu yıl 160 Türk firmasının katılımını bekliyoruz. Her sene olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den 2 bin 500 profesyonel katılımcının da fuarımızı ziyaret etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi ise, şunları kaydetti: “Dünya pazarında biz Türkiye’yi 28 yıldır temsil ediyoruz. İşini layığıyla yapacak firmaların ihracat pazarlarında yer almasını istiyoruz. Az olabilir ama öz firma olsun, biz bunu istiyoruz.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.