Teknik bakıma Avrupa modeli

Teknik bakıma Avrupa modeli

Avrupa Birliği bünyesinde Endüstriyel Bakım Teknolojileri eğitimi ve öğretimi becerilerinin geliştirilmesi için gerçekleşen projenin toplantısı Konyada yapıldı

Avrupa Birliği eğitimi kapsamında yer alan ‘Endüstriyel Bakımda Yenilik Ortaklığı isimli Leonardo Da Vinci ortaklık projesinin 3. toplantısı dün Dedeman Otel’de başladı.

Konya’da Meram Endüstri Meslek Lisesi koordinatörlüğünde gerçekleşen toplantı bugün ve yarın düzenlenecek etkinliklerle devam edecek. Meram Endüstri Meslek Lisesi Okul Müdür yardımcısı Mustafa Güven, proje koordinatörü Hatice Armağan Can ile Tuğba Güvenç, Ömer Tezel, Hakan Ali Yalın ve Cihan Atasever’in organizasyonu ile yapılan toplantı İngilizce sunumlarla başladı. Daha önce Almanya ve Kocaeli’de ilk 2 toplantısı yapılan Endüstriyel Bakımda Yenilik Ortaklığı isimli Leonardo Da Vinci ortaklık projesinin Konya’daki toplantısından sonra grup İtalya, Hollanda ve İspanya’da da bir araya gelecek. Dedeman Otelde gerçekleşen toplantıda Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya’da yer alan özel ve resmi ğitim öğretim kurumları yetkilileri ile İzmit Endüstri Meslek Lisesi, Aydoğmuş Doğalgaz Şirketi ve Meram Endüstri Meslek Lisesinden toplam 27 katılımcı hazır bulundu. Amacı tüm Avrupa’da Endüstriyel Bakım Teknolojileri eğitimi ve öğretimi becerilerinin geliştirilmesi için, bu konuda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların katılımı ile etkinliği yüksek bir ağ oluşturmak olan projeye bünyesinde değişik çalışmalar gerçekleşiyor. Proje sonucunda ise bakım teknisyenliği ve bakım şefliği meslekleri için Avrupa yeterlilikler çerçevesi (EQF) 3-5. düzeylerde meslek standartlarını geliştirilmesi hedefleniyor. İngilizce sunumlar ile gerçekleşen toplantıda ise; iyi öğretim uygulamalarının paylaşımı, etkili bakım onarım stratejileri, öğrenci değişimi organizasyonu, iş dünyası, ticaret odaları ve eğitim ile okul işletme işbirliğinin nasıl sağlandığı konusunda deneyimler paylaşıldı. Toplantı sonunda ise geçtiğimiz yıl bu proje kapsamında Almanya’ya giden Meram Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Ali Arslan, bulunduğu süre içinde gözlemlediği gelişme ve değişimleri sunarak katılımcılardan beğeni topladı. Endüstriyel Bakım Teknolojileri eğitimi ve öğretimi konulu projeye Konya’dan özel sektörden ilgi gösteren firma olarak dikkat çeken Aydoğmuş Doğalgaz Şirketinin de bünyesinde bu proje kapsamında çalışmalar yapacağı öğrenildi. Proje kapsamında yer alan etkinliğe göre proje grubu bugün Meram Endüstri Meslek Lisesini yarın ise Çumra Şeker Fabrikası ve KTO Karatay Üniversitesini ziyaret edecek.

MUHAMMET GÜMÜŞ

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.