Tecrübeleri paylaşalım

Tecrübeleri paylaşalım

Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunları yıllar sonra buluştu

Organizasyonu yapan Prof. Dr. Saadetdin Herdem, amaçlarının, mezunların tecrübelerinden yararlanmak olduğunu söyledi

 

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün mezun verişinin 20. yılında ‘Mezunlar Toplantısı’ programı düzenledi. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezunların toplandığı program, fakülte binasında gerçekleştirildi. Mezunların toplantısına Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden emekli ve görevde olan hocalarla birlikte son sınıf öğrencileri de katıldı. Mezunlar toplantısı öncesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünden mezun olanlar fakültenin; laboratuar, sınıf gezi yaparak öğrencilerin hazırladığı proje örneklerine baktılar. Mezunlar Toplantısı’na yaklaşık 120 civarında mezun mühendis katıldı.

‘MEZUNLARIN TECRÜBELERİNDEN YARARLANMAK İSTİYORUZ’

Mezunlar Toplantısı’nda mezunlar ve fakültede görev yapan hocalar elektrik elektronik mühendisliğinin dünü bugünü ve yarını konuştu. Toplantıda konuşan SÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saadetdin Herdem, toplanmalarındaki birinci amacın fakültelerinden mezun olan mühendislerin tecrübelerinden yararlanmak olduğunu belirtti. Bölümlerinden mezun olan birçok mühendisin sanayi ve bürokrasi alanında bulunduklarını ifade eden Prof. Dr. Herdem, “Bölümümüzden mezun olan elektrik elektronik mühendisi arkadaşlarımızdan iş sahası ve piyasadaki tecrübelerini ve neler yaşadıklarını öğrenmek için mezunlara yönelik anket çalışma da yapacağız. İş sahasının ve piyasanın zorluklarını öğreneceğiz. Mezunlarımızdan aldığımız bilgilerle öğrencilerimizi daha kaliteli ve piyasaya hazırlıklı yetiştireceğiz. Bu programa mezun olacak olan son sınıf öğrencilerimizde davet ettik. Kendileri ağabeylerine sahadaki zorlukların neler olduğunu birebir öğrenecekler” diye konuştu. Mezunlar Toplantısı programını her 3 yılda bir yapacaklarını da aktaran Prof. Dr. Saadetdin Herdem, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölümümüzden mezun olan arkadaşlarla iletişimimizi koparmamak için bu tür programları düzenleyeceğiz. Okul bitince insanlar bir bahane olmadıkça buluşamıyorlar. Bu program bizi öğrencilerimizle, öğrencilerde arkadaşlarıyla bir araya geldi. Şu an geçmişi yad etmiş oluyoruz. Emekli hocalarımız öğrencileriyle bir arada. Güzel bir program bunun devam etmesini sağlayacağız.”

‘KONYA SANAYİSİ BÖLÜMÜN PROJELERİNİ TAKİP ETMELİ’

1990 – 1991 yılında SÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün ilk mezunlarından olan ve şu an TÜBİTAK Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Birimi Sorumlusu Dr. Erkan Danacı ise, “Ben okulumun ilk mezun öğrencilerindenim. Uzun yıllar sonra hocalarımla ve arkadaşlarımla buluşmak çok güzel bir duygu. Bölümümüz kendini 20 yılda çok yenilemiş ve geliştirmiş. Bölümü gezdik, laboratuarları ve şu an okuyan öğrencilerin projelerine yakından baktım çok güzel. Konya sanayisi bölümün projelerini yakından takip etmesi gerekir. İlk mezunlar olarak okulumuzdan mühendislik alanında kaliteli eğitim görmüşüz. Bunu piyasaya çıkınca anlamıştım. Okul kendini daha geliştirmiş öğrencilerin yaptığı projeler çok değerli” ifadelerini kullandı.

Bölümlerini dışarıdan takip ettiklerinde bilimsel çalışmalarıyla alanında saygın bir yer ettiğini de vurgulayan Dr. Erkan Danacı, “Bölümümüzün kendini geliştirmesi bizi mutlu ediyor. Kaliteli bir üniversiteden ve bölümden mezun olduğumuz için gururlanıyoruz. Bizde bulunduğumuz yerlerde üniversitemizi ve bölümümüzü tanıtıyoruz” dedi.

Program sonrası elektrik elektronik mühendisliği bölümünden emekli olan hocalara plaket takdim edildi.

MUSTAFA AKÇA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.