Tcmb, Vadeli Repo Faiz Oranlarını 0,5 Puan İndirdi

Tcmb, Vadeli Repo Faiz Oranlarını 0,5 Puan İndirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), borçlanma faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutarken; bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10’dan yüzde 9,5’e indirdi. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Bankalararası Para Piyasası ve Borsa...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), borçlanma faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutarken; bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10’dan yüzde 9,5’e indirdi.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarları'nda uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile ilgili birtakım kararlar aldı. Kurul, gecelik faiz oranlarını, marjinal fonlama oranı yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5 olarak belirledi.

TCMB PPK'da borçlanma faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulurken, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 10’dan yüzde 9,5’e indirildi. Geç Likidite Penceresi faiz oranları ise Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan TCMB borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 13,5 düzeyinde sabit tutuldu.

"SIKI PARA POLİTİKASINA DEVAM"

Son dönemde azalan belirsizlikler ve risk primi göstergelerindeki iyileşmeyi dikkate alan PPK, tüm vadelerde piyasa faizlerinde düşüşler gözledi. Bu çerçevede bir hafta vadeli fonlama faizinde ölçülü bir indirime gidilmesine karar verdi, getiri eğrisinin bu karardan sonra da yataya yakın seyretmesi ile para politikasındaki sıkı duruşun devam edeceğini değerlendirdi.

TCMB PPK, yazılı açıklamasında enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurları yakından izleyeceğini ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş süreceğii bildirdi.

"YURTİÇİ NİHAİ TALEP ILIMLI SEYREDİYOR"

Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiğini ifade edilen açıklamada son dönemde açıklanan veriler ve gelişmelerle uyumlu olarak yurt içi özel kesim nihai talebinin 'ılımlı' seyrettiği aktarıldı.

Net ihracatın ise dış talepteki toparlanmanın da etkisiyle büyümeye olumlu katkı yapması beklendiği tahmini yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kurul talep bileşenlerinin mevcut görünümü altında 2014 yılında toplam talep koşullarının enflasyon baskılarını sınırlayacağını ve cari işlemler açığında belirgin bir iyileşme gözleneceğini tahmin etmektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. PPK toplantı özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır."

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.