Tbmm’de Ağır Söz Ve Hakarete Para Cezası Geliyor

Tbmm’de Ağır Söz Ve Hakarete Para Cezası Geliyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) ağır söz ve hakareti engelleyecek bir uygulama hayata geçiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) ağır söz ve hakareti engelleyecek bir uygulama hayata geçiyor.

Meclis'teki siyasi partiler, üslup meselesini bir yere taşımak için bir araya geldi. Uzlaşan 4 parti, Meclis'te yapılan konuşmalarda milletvekillerinin şahsiyetlerinin hedef alınması durumunda para cezası uygulanacak. Düzenleme hakkında konuşan AK Parti Kayseri Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Mustafa Elitaş, dünyada uygulanan yaptırımları incelediklerini belirterek, “Meclis'te hakaret ve küfür olursa, insanların şahsiyetleri ile uğraşılmaya gidildiği takdirde, ‘buna müeyyide maddesi koyalım’ dedik. Para cezası koymayı kararlaştırdık. Fransa Parlamentosu'nda bunun örneğinin var olduğunu gördük.” dedi.

Elitaş, Uluslararası Yöneticiler Derneği (YÖNETDER)’nin düzenlediği Ortak Akıl Toplantıları’na katıldı. Toplantıda konuşan Elitaş Meclis İçtüzüğü'nde yapılacak değişiklikler hakkında açıklamalarda bulundu. Üzerinde 4 partinin uzlaştığı maddeler hakkında bilgi veren Elitaş, TBMM çatısı altındaki kavga ve gürültülerde insanın utanacağı şekildeki söylemler (hakaret, küfür ve iftiranın) hakkında neler yapacaklarını incelediklerini kaydetti.

AVRUPA'DAN ÖRNEK VERDİ

AB’de, saygı kültürünün yerleştiğini aktaran Elitaş, bu konuda inceledikleri İngiltere ve Fransa’da çeşitli müeyyidelerin olduğunu gördüklerini söyledi.
İngiltere Parlamentosu'ndaki uygulamaları bildiren Elitaş, milletvekillerinin kürsüye çağrılmasında da bile edebe, adaba uygun davranıldığını anlattı.

TBMM’deki üslubun gün geçtikçe çok incitici ve rencide edici bir hale geldiğine dikkat çeken Elitaş, “Bizim yetişme tarzımız, hayat felsefemiz insanların birbirlerine dostça davranma üzerinedir. Hele ticaret erbaplarının kavga etmesi olmaz. Yoksa aç kalırsınız. İllaki uzlaşmak zorundasınız. İnancımız gereği kalp kırmamak da gerekiyor. Fakat bazen öyle oluyor ki, bazı milletvekillerine cevap verirken inanın hayatımın en zor günlerini yaşıyorum. Onun gibi söylesem bana yakışmaz. Babam rahmetlinin kemikleri sızlar. ‘Oğlum biz seni böyle mi yetiştirdik?’ derler. Onun gibi söylemezsem farklı bir noktadayım.” ifadelerini kullandı.

Elitaş, bu konuda siyasi partilerin, üslup meselesini bir yere taşımak için bir araya geldiklerini ve 4 partinin uzlaştığını açıkladı. Bundan sonra vekillerin şahsiyetlerinin hedef alınmasında müeyyide uygulanacağını duyuran Elitaş, “İncitici üslup, eleştiri olabilir incitici eleştiri de olabilir, ama hakaret ve küfür olursa, insanların şahsiyetleri ile uğraşılmaya gidildiği takdirde, biz ‘buna müeyyide maddesi koyalım’ dedik. Para cezası koymayı kararlaştırdık. Fransa Parlamentosu'nda bunun var olduğunu gördük. Anlaştık, uzlaştık. Uzlaştığımız maddeler içinde bunun var olduğunu gördük.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.